pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
W służbie Ojczyźnie. Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa województw...
książka:

W służbie Ojczyźnie. Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa województw południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej (1921-1939)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wojskowa Akademia Techniczna
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 516 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788379382286
ISBN: 978-83-7938-228-6
Data: 2019-06-08
Cena wydawcy: 85.00 złpozycja niedostępna

W służbie Ojczyźnie. Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa województw południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej (1921-1939) - Adam A. Ostanek - opis książki:

Celem monografii jest ukazanie działań jakie Wojsko Polskie realizowało w latach 1921-1939 na rzecz bezpieczeństwa w regionie trzech południowo-wschodnich województw II Rzeczypospolitej - lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego. W pracy dokonano charakterystyki poszczególnych województw w różnych kontekstach (struktura narodowościowa, wyznaniowa, społeczna oraz znaczenie gospodarcze i militarne regionu), a następnie - w ujęciu problemowo-chronologicznym - zilustrowano kierunki realizowanych przez wojsko działań w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Analizie poddano wpływ armii na politykę wewnętrzną ze szczególnym uwzględnieniem kwestii narodowościowych. Wskazano także liczne przykłady zadań Wojska Polskiego wykonywanych w oparciu o ówcześnie obowiązujące przepisy. Ponadto przybliżono całość aktywności armii wpisującej się w realizację hasła "Naród pod bronią". Ukazano również kierunki i zakres współpracy z mieszkańcami regionu.

Działania Wojska Polskiego rzutujące na bezpieczeństwo województw południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej ewoluowały w miarę upływu lat. Wprawdzie część zadań wykonywano w oparciu o przepisy obowiązujące w ciągu całego okresu międzywojennego, to jednak zmiany sytuacji geopolitycznej czy też wewnętrznej Polski nie pozostawały bez wpływu na ich intensywność i ukierunkowanie. Nowe uwarunkowania wymagały niemal zawsze adekwatnej reakcji. Specyfiką regionu było to, że całość działań realizowano na terenie niezwykle zróżnicowanym narodowościowo, przy częściowym braki akceptacji dla istnienia Rzeczypospolitej przez pewien odsetek obywateli narodowości ukraińskiej. Pozostający w tle życia codziennego konflikt polsko-ukraiński wpływał w sposób bezpośredni na stan bezpieczeństwa, siłą rzeczy determinując także dodatkowe kierunki działania armii.

Książka „W służbie Ojczyźnie. Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa województw południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej (1921-1939)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Wojskowa Akademia Techniczna.

Książka posiada 516 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "W służbie Ojczyźnie. Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa województw..."
Adam A. Ostanek - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wołowskie obrazki ze stanu wojny - okładka książki
Wołowskie obrazki ze stanu wojny polsko-jaruzelskiej... Stanisław Ryczek, Andrzej Manasterski (red.)
Produkty podobne:
Garnizon Warszawa 1918-1939 - okładka książki
Garnizon Warszawa 1918-1939 Czesław Witkowski
Rola i miejsce kawalerii powietrznej - okładka książki
Rola i miejsce kawalerii powietrznej w systemie... Krystian Frącik, Grzegorz Plaskota, Arkadiusz Skrzek