pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

W poszukiwaniu rzeczywistości radykalnej. José Ortegi y Gasseta nowa krytyka rozumu. Złota Seria Uniwersytetu Wrocławskiego

Autor książki:

Dorota Leszczyna

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 244 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788322937853
ISBN: 978-83-229-3785-3
Data: 2022-10-21
73.36 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Racjowitalizm to koncepcja filozoficzna hiszpańskiego myśliciela, eseisty i społecznika José Ortegi y Gasseta (1883–1955). Jej źródłem jest krytyczny namysł nad marburskim neokantyzmem i fenomenologią Edmunda Husserla. W obu tych nurtach Ortega dostrzegł kontynuację nowożytnego racjo-idealizmu, którego zniesienie uczynił przewodnim tematem swojego dzieła. Przez racjo-idealizm rozumiał z kolei takie stanowisko, które uznaje porządek rozumnego, myślącego i świadomego siebie podmiotu za pierwszą, podstawową i autonomiczną rzeczywistość. Tak pojętemu racjo-idealizmowi przeciwstawił racjowitalizm, gdzie tym, co radykalne, a więc rdzenne i źródłowe jest życie konkretnego człowieka, z którego wtórnie wyłania się rozum. Ten ostatni traci w ten sposób swoją uprzywilejowaną względem innych porządków pozycję i staje się rozumem z życia i dla życia.

W monografii ukazane zostaje mniej znane oblicze myśli Ortegi y Gasseta, które odnosi się do jego projektu nowej krytyki rozumu. Projekt ten ma na celu przedstawienie witalno-historycznych korzeni rozumu, a także stanowi oryginalny wkład autora „Buntu mas” w rozwój dwudziestowiecznej filozofii, nie mniej cenny od tego, który wnieśli do niej jego rówieśnicy: Martin Heidegger, Nicolai Hartmann czy Karl Jaspers.

Publikacja ukazała się w Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Książka "W poszukiwaniu rzeczywistości radykalnej. José Ortegi y Gasseta nowa krytyka rozumu. Złota Seria Uniwersytetu Wrocławskiego " - Dorota Leszczyna - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Książka posiada 244 stron i została wydana w 2022 r. Cena 73.36 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.