pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
okładka książki - Rachunek strat
Rachunek strat 26.39 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Dłutem. Tomik poetycki
Dłutem. Tomik poetycki 17.50 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
W mgnieniu słów. Poezje (+ CD)
książka:

W mgnieniu słów. Poezje (+ CD)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Homini
Rok wyd.: 2008
Oprawa: twarda
Ilość stron: 132 s.
Wymiar: 170x170 mm
EAN: 9788389598639
ISBN: 978-83-8959-863-9
Data: 2008-03-06
Cena wydawcy: 36.00 złpozycja niedostępna

W mgnieniu słów. Poezje (+ CD) - Dżalaloddin Rumi - opis książki:

Rumi, wybitny perski poeta suficki, mistyk i mistrz duchowy, twórca zakonu wirujących derwiszów, żył w XIII wieku. Dla swych uczniów i admiratorów stał się autorytetem najwyższej rangi — stąd przydomek Moulana, "Nasz pan”. Jego poezja okazała się ponadczasowa — do dziś popularność Rumiego przekracza wszelkie granice geograficzne, językowe i światopoglądowe.
Twórczość poetycka Moulany, szalenie różnorodna, zachwyca metaforyką, kunsztownymi paradoksami, a jednocześnie genialną prostotą, uwodzi śmiałością i metafizyczną głębią. Wiele utworów porusza temat miłości do Boga, który przedstawiony jest jako Kochanek, a poszukująca z Nim kontaktu dusza ludzka jako Kochająca. Drogą wiodącą do Boga — i do wewnętrznej harmonii człowieka — jest tylko bezwarunkowa miłość.
Prezentowany tu wybór zawiera trzydzieści dwa liryki — tyle, ile jest liter perskiego alfabetu. To one użyczyły wierszom tytułów i stały się graficzną i koncepcyjną osią książki - swoistego abecadła czy elementarza Rumiego. Szata graficzna tomu jest bogata jak brzmienie poezji; przeplatają się tu wyczarowane przez Katarzynę Bruzdę perskie kobierce i pulsujące kolorem litery oraz fragmenty oryginalnego tekstu skreślone ręką irańskiego kaligrafa.
Do książki dołączona jest darmowa płyta zawierająca autorskie kompozycje Mariusza Kolucha inspirowane muzyką irańską, nagrane z wykorzystaniem irańskich instrumentów muzycznych (daf, nej, tanbur, setar, tar, rebab, zarb). W warstwie tekstowej użyto wyłącznie gazali Rumiego, w oryginalnej i polskiej wersji językowej. Śpiewają je i recytują Mariusz Koluch i Marek Smurzyński. Ścieżkę dźwiękową towarzyszącą wierszom Moulany nie bez powodu zatytułowano Qalb-ha, po persku "serca”. Serce jest najważniejszym adresatem i zarazem podmiotem twórczości Rumiego, a zmienne tętno bębnów nadaje tym unikalnym utworom pełen życia rytm.

Książka „W mgnieniu słów. Poezje (+ CD)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Homini.

Książka posiada 132 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "W mgnieniu słów. Poezje (+ CD)"
Dżalaloddin Rumi - autor m.in.:
Masnawi II - okładka książki
Masnawi II Dżalaloddin Rumi;
Masnawi I - okładka książki
Masnawi I Dżalaloddin Rumi;