pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

W Galicji i nad Soczą. Polacy i Słoweńcy na frontach I wojny światowej. V Galiciji in ob. Soči. Polijaki in Slovenci na frontah 1. Svetovne vojne

Dane szczegółowe:
Wydawca: Historia Iagellonica
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 226 s.
Wymiar: 166x242 mm
EAN: 9788365080363
ISBN: 978-83-6508-036-3
Data: 2016-10-18
Cena wydawcy: 50.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Polaków i Słoweńców w XIX wieku połączyła wspólna historia. Żyjąc w jednym państwie - monarchii habsburskiej - borykali się z podobnymi problemami. Politycy polscy i słoweńscy współpracowali ze sobą, a elity intelektualne obydwu narodów utrzymywały kontakty. Polacy i Słoweńcy w podobny sposób zostali także doświadczeni w czasie I wojny światowej. Terytoria zamieszkiwane przez te narody zostały wówczas poprzecinane liniami frontów, ich przedstawiciele walczyli obok siebie, służąc w armii austro-węgierskiej, ale i przeciw sobie, walcząc w armiach państw pozostających w konflikcie (austro-węgierskiej, rosyjskiej, włoskiej). Wielu Polaków trafiło na front włoski - nad Soczę, a liczni Słoweńcy znaleźli się na froncie wschodnim - w Galicji. Spustoszenia dokonane w wyniku zaciętych walk prowadzonych w latach 1914-1918 na terenie dzisiejszej Słowenii i Małopolski także miały podobny charakter. To skłania do podjęcia próby porównania losów i doświadczeń obydwu narodów zarówno przed I wojną światową, jak i w jej trakcie.

Książka "W Galicji i nad Soczą. Polacy i Słoweńcy na frontach I wojny światowej. V Galiciji in ob. Soči. Polijaki in Slovenci na frontah 1. Svetovne vojne" - oprawa twarda - Wydawnictwo Historia Iagellonica. Książka posiada 226 stron i została wydana w 2016 r.