pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

W cieniu drzewa wiar

Autor książki:

Magdalena Zowczak

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 200 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788371815874
ISBN: 978-83-7181-587-4
Data: 2009-06-16
25.20 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wschód i Zachód, jako kategorie naszej wiedzy potocznej, uwikłane są w anachroniczne stereotypy, oporne wobec zmian w podziałach politycznych ostatnich trzech dekad oraz wobec kulturowych procesów globalizacji. Podłoże tych stereotypów tworzyły w dużej mierze różnice w kulturze religijnej, która kształtowała praktyki życia codziennego nie mniej niż sposób świętowania. Również, takie kategorie jak Europa Środkowa czy Środkowo-Wschodnia dziedziczą podobne skojarzenia, wyznaczając lotną strefę graniczną między dwoma światami. Retoryka dychotomicznych "podziałów cywilizacyjnych", stosowana nie tylko przez wielu polityków, ale również przez fundamentalistycznych - reprezentantów Kościołów zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa, umacnia wzajemne obawy i niechęć mieszkańców Slaviae Orthodoxae i Slaviae Latinae.
Potrzebujemy dziś, jak powiada Charles Taylor, "czulszych języków", aby opisywać nasz świat, w którym pogranicze stało się metaforą codzienności, indywidualnym, a zarazem powszechnym doświadczeniem. Poszukiwaczami "czulszych języków" są autorzy tego tomu. Odwołując się do swoich doświadczeń badawczych, opowiadają o zróżnicowaniu kultury religijnej wyznawców prawosławia oraz o ich kontaktach z sąsiadami innowiercami. Prawosławie stanowi w tej książce nadrzędną kategorię opisu kultury bliskich sobie językowo krajów południa i wschodu Europy: Macedonii, Bułgarii i Białorusi. Drzewo wiar, schematyczne przedstawienie historii chrześcijaństwa, jest metaforą podziałów religijnych i wykluczenia innowierców, zaprzeczeniem chrześcijańskiej symboliki Drzewa Życia i ikoną fundamentalizmów.

Książka "W cieniu drzewa wiar" - Magdalena Zowczak (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 200 stron i została wydana w 2009 r. Cena 25.20 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

MAGDALENA ZOWCZAK
Fundamentalizm, synkretyzm, ekumenizm: perspektywa lokalna
MICHAŁ GŁUSZEK
„Neopatryzm” i „ludowość”. Konflikt dwóch typów religijności na wsi macedońskiej
MAGDALENA LUBAŃSKA
Religia sąsiadów innowierców w wierzeniach muzułmańsko–prawosławnych społeczności lokalnych środkowych i zachodnich Rodop (Bułgaria)
JUSTYNA CHMIELEWSKAbr> Kresowy Nowy Syjon, czyli muraszkowcy br> AGNIESZKA BRZOZOWSKAbr> Prawosławni w Różanach (Białoruś). Opis konfliktu br> AGATA MAKSIMOWSKAbr> Dyskurs o „wierze prawdziwej” i dyskurs o tradycji. Konstruowanie tożsamości przez staroobrzędowców z Homla i Wietki (Białoruś) br> Bibliografia