pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
książka:

Uzdrowić zranione życie

Dane szczegółowe:
Producent: Księży Marianów
Oprawa: miękka
Ilość stron: 80 s.
Data: 2005-05-19
Cena wydawcy: 11.00 złpozycja niedostępna

Uzdrowić zranione życie - Philippe Madre - opis książki:

Znany polskim czytelnikom z licznych publikacji, autor pisze o zranieniach, jakich każdy doznaje w życiu i umieszcza je w perspektywie chrześcijańskiej nadziei. Philippe Madre jest psychiatrą, stałym diakonem, członkiem Wspólnoty Błogosławieństw.
FRAGMENT
Zarys zranienia
Człowiek może być zraniony na płaszczyźnie samego życia, i nie jest to to samo co zranienie w sferze psychicznej czy organicznej.
Istnieje dziś wiele metod traktowania zranień uczuciowych i często mówi się o wewnętrznym uleczeniu lub terapii psychologicznej, mającej na celu zaradzenie takim objawom, co ma miejsce również w postępowaniu chrześcijańskim.
To prawda, że psychika ludzka, ze względu na wiele okoliczności raniących, jest często “naruszona” w swej nietrwałej równowadze. Objawy są tu niezwykle liczne; prawdę mówiąc istnieje tyle problemów psychouczuciowych, ile osób, które na nie cierpią. Każdy na swój sposób – świadomie lub nie – doświadcza cierpienia spowodowanego przebytym urazem.
Zranienie życia mieści się na innej płaszczyźnie i środki, jakich należy użyć, by je poddać terapii, a zwłaszcza uśmierzyć, są zupełnie odmienne. Dlatego należy dokładnie określić specyficzne aspekty i przyczyny zranienia.
Zranienie życia mieści się na innej płaszczyźnie niż płaszczyzna psychologiczna, chociaż może ją obejmować. Oznacza to, że przyczyna niektórych cierpień psychicznych nie leży w psychice ludzkiej, lecz znacznie głębiej, w sferze, którą możemy nazwać wymiarem duchowym człowieka, ośrodkiem tożsamości, a dokładniej tożsamością płciową.
W mojej książce na temat “zranienia życia” omawiam obszernie różne pojęcia osobowości duchowej, tożsamości i świadomości tożsamości. Odsyłam do niej tych, którzy są bliżej zainteresowani tym zagadnieniem.
Szczególnie silne urazy mogą zaatakować głęboką płaszczyznę życia człowieka, zwłaszcza gdy z powodu pewnych szczególnych okoliczności lub niepewnego etapu rozwoju życiowego jest on słaby i bezbronny.
Tak więc naruszenie wymiaru duchowego dotyka samej tożsamości z wszystkimi jej charakterystycznymi cechami i możliwościami. W rzeczywistości zniekształcające naruszenie nie podkopuje samej tożsamości, która pozostaje zawsze taką, jaka została nam dana. Życie jest darem, który z punktu widzenia jego godności i własnej tożsamości (zawsze płciowej) sam w sobie nigdy nie jest naruszony.

Książka „Uzdrowić zranione życie” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księży Marianów.

Książka posiada 80 stron i została wydana w 0000 r.

Spis treści:

ŻYCIE ZAGROŻONE
CZYM JEST ŻYCIE?
Oś „przyjęcia daru”
Życie nośnikiem tożsamości
Życie – nieustanny rozwój

ZRANIENIE ŻYCIA.
POJĘCIA PODSTAWOWE
Zarys zranienia
Przyczyny urazów

KRYTERIA ZRANIENIA ŻYCIA
Zaburzenie samoświadomości
Zgubna samotność
Fałszywa tożsamość

TOWARZYSZENIE ŻYCIU.
KILKA WSKAZÓWEK
Czym jest prawdziwe towarzyszenie
Ufne słuchanie
Rozpoznanie owocem decyzji
Pogodzenie się z życiem
Otwarcie na Transcendencję
Sens ciała
Sens życia
Pocieszenie

POSŁANY, BY TOWARZYSZYĆ ŻYCIU

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Uzdrowić zranione życie"