pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Umowne podstawy zatrudnienia. Seria: Biblioteka Prawa Pracy

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wolters Kluwer business
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 175x245 mm
EAN: 9788326438011
ISBN: 978-83-2643-801-1
Data: 2012-08-20
pozycja niedostępna

Opis książki:

Praca może być wykonywana na podstawie stosunku pracy, w ramach umów cywilnoprawnych, jak również w oparciu o relacje administracyjne i penalne.

Nie można także pominąć autonomicznych podstaw, które za przedmiot mogą mieć wykonywanie pracy. W obrocie prawnym szczególnie problematyczne jest rozróżnienie zatrudnienia pracowniczego od pracy wykonywanej na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Opracowanie stanowi próbę uporządkowania reguł pozwalających na wybór właściwego rodzaju zatrudnienia.

W książce omówiono m.in.: cechy charakterystyczne stosunku pracy, skutki wyboru rodzaju zatrudnienia, zatrudnienie w spółkach kapitałowych, na podstawie kontraktów menedżerskich, problematykę umów o pracę między osobami bliskimi, konsekwencje prawne wyboru niewłaściwej podstawy zatrudnienia.

Publikacja zawiera wzory najczęściej stosowanych umów wraz z komentarzem, a także bogaty wybór orzecznictwa sądowego i literatury przedmiotu.

Opracowanie przeznaczone jest zarówno dla pracodawców, którzy stają przed wyborem właściwego rodzaju zatrudnienia, jak i dla prawników uczestniczących w procesach o ustalenie istnienia umowy o pracę - sędziów, radców prawnych i adwokatów.

Książka "Umowne podstawy zatrudnienia. Seria: Biblioteka Prawa Pracy" - Zbigniew Góral, Piotr Prusinowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Wolters Kluwer business. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2012 r.