pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Tygodnik Solidarność rocznik 1981. Polski głos wolności w czasie nadziei

Autor książki:

Leszek Gęsiak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ignatianum
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 270 s.
EAN: 9788376145310
ISBN: 978-83-7614-531-0
Data: 2022-04-22
35.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Od pojawienia się Tygodnika Solidarność w 1981 r. upłynęło już więcej czasu niż między zakończeniem II wojny światowej a momentem jego założenia. Pismo powstało dzięki wielomilionowemu ruchowi Solidarności, który podważył nie tylko fundamenty systemu zniewolenia narzuconego Polakom w wyniku wojny, ale i spoistość imperium sowieckiego. W całym bloku komunistycznym i PRL w czasie szesnastu miesięcy istnienia Solidarności było to jedyne wielkonakładowe pismo, choć podlegające cenzurze, to wyrażające opinię zbuntowanego społeczeństwa. Jego fenomen wciąż czeka na analizę w epoce mediów społecznościowych i internetu. Tym cenniejsza jest inicjatywa naukowców z krakowskiej Akademii Ignatianum przygotowania tomu studiów i relacji poświęconych Tygodnikowi Solidarność pod redakcją ks. Leszka Gęsiaka SJ. Tworzące go opracowania i materiały pozwalają zobaczyć funkcjonowanie periodyku z różnych perspektyw.

Dr hab. Henryk Głębocki (Uniwersytet Jagielloński)
Pomysł wydania publikacji na temat Tygodnika Solidarność w czterdziestą rocznicę jego powstania uważam za godny pochwały. Ukazanie się pierwszego numeru tego pisma 3 kwietnia 1981 r. było niezwykle istotne dla NSZZ Solidarność. Stanowiło też ważne wydarzenie w historii prasy w powojennej Polsce, bowiem do powszechnego obiegu wprowadzony został tytuł niezależny od władzy komunistycznej. Chociaż musiał on podlegać cenzurze, był dla dziesięciomilionowego Związku platformą wymiany myśli, poglądów oraz informacji. W Tygodniku pojawiła się również seria artykułów odkłamujących historię, odbywały się dyskusje redakcyjne z udziałem ekspertów, drukowano materiały dotyczące działalności NSZZ Solidarność, wywiady z liderami Związku, relacje z najważniejszych wydarzeń, w tym I Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku. W ciągu kilku miesięcy ukazywania się pisma było ono wręcz rozchwytywane przez czytelników, a pod kioskami ustawiały się po nie długie kolejki.

Dr hab. Cecylia Kuta (Instytut Pamięci Narodowej)

Książka "Tygodnik Solidarność rocznik 1981. Polski głos wolności w czasie nadziei" - Leszek Gęsiak - oprawa miękka - Wydawnictwo Ignatianum. Książka posiada 270 stron i została wydana w 2022 r. Cena 35.17 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.