pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Twórcze zmaganie się ze stresem szansą na zdrowie

Autor książki:

Helena Wrona-Polańska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 324 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788323330387
ISBN: 978-83-233-3038-7
Data: 2011-10-12
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Praca ma w dużej mierze charakter monografii empirycznej podejmującej problem wyznaczników zdrowia u pacjentów poddanych przeszczepowi szpiku kostnego. Kwestia ta nie miała do tej pory szerszego opracowania w polskiej psychologii zdrowia.

Z recenzji prof. dra hab. Władysława Łosiaka Książka Heleny Wrony-Polańskiej jest interesującym wkładem w dorobek polskiej psychologii zdrowia. Przedstawiony w niej autorski model psychologicznych, behawioralnych i społecznych uwarunkowań służących zachowaniu kondycji zdrowotnej oraz zastosowanie tej koncepcji do opisu i wyjaśnienia wpływu tych czynników na rezultat terapii chorób białaczkowych są teoretycznie i doświadczalnie uzasadnione, a także praktycznie przydatne zarówno w profilaktyce, jak i w pracy z pacjentami. Na gruncie polskim, w zakresie badań osób chorych na białaczki i po przeszczepie szpiku kostnego, jest to praca pionierska.
Z recenzji prof. dra hab. med. Aleksandra B. Skotnickiego

Helena Wrona-Polańska, absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, kierownik Katedry Psychologii Zdrowia UP, specjalista psycholog kliniczny i certyfikowany psychoterapeuta. W latach 19741989 starszy asystent Kliniki Hematologii Akademii Medycznej w Krakowie (obecnie UJ CM) kierowanej przez prof. Juliana Aleksandrowicza, a potem przez prof. Juliana Blicharskiego. Uczestniczka badawczo-naukowego programu rządowego nr 6 "Zwalczanie chorób nowotworowych, realizowanego w latach 19751980 pod kierunkiem prof. Marii Susułowskiej. Stypendystka Deutscher Akademischer Austauschdienst (Hamburg, 1981). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na wyjaśnianiu złożonych psychologicznych mechanizmów zdrowia i choroby w toku klinicznych badań chorych z leukemią, osób zdrowych oraz po przeszczepie szpiku kostnego, które stały się podstawą skonstruowania Funkcjonalnego Modelu Zdrowia jako funkcji twórczego radzenia sobie ze stresem. W jej dorobku znajduje się wiele prac z zakresu psychologii chorego somatycznie. Jest autorką monografii Zdrowie jako funkcja twórczego radzenia sobie ze stresem, współautorką pracy Zmagając się z chorobą nowotworową oraz redaktorem, współredaktorem i współautorem siedmiu monografii, m.in. Zdrowie Stres Choroba, Promocja zdrowia w teorii i praktyce psychologicznej, Psychologia w służbie człowieka, Julian Aleksandrowicz dawca nadziei. Organizatorka i przewodnicząca Międzynarodowych Naukowych Konferencji Psychologicznych, w tym poświęconej problematyce promocji zdrowia (2007), Światowego Kongresu Naukowego Juliana Aleksandrowicza (WJASC, 2008), Konferencji "Muzyka a zdrowie człowieka (2010) i innych. Aktywna uczestniczka wielu naukowych konferencji psychologicznych w kraju i za granicą. Członek Zarządu Komisji Nauk Psychologicznych Krakowskiego Oddziału PAN, członek Zarządu Sekcji Psychologii Zdrowia PTP oraz European Health Psychology Society.

Książka "Twórcze zmaganie się ze stresem szansą na zdrowie" - Helena Wrona-Polańska - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 324 stron i została wydana w 2011 r.