pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Tragedie I: Alkestis, Medea, Dzieci Heraklesa, Hipolit, Hekabe, Błagalnice, Andromacha, Oszalały Herakles, Trojanki (miękka)

Autor książki:

Eurypides

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2024
Oprawa: miękka
Ilość stron: 601 s.
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788366647541
ISBN: 978-83-6664-754-1
Data: 2024-03-25
58.49 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Tom zawiera najnowsze polskie przekłady i nowe opracowania czterech tragedii Sofoklesa dokonane przez Roberta R. Chodkowskiego, badacza antycznego teatru i tragedii greckiej, profesora zwyczajnego KUL. Sofokles (495-405 przed Chr.) jest przedstawicielem starożytnej tragedii greckiej w okresie jej szczytowego rozwoju. Sztuki Sofoklesa, już wówczas uznane za arcydzieła, zachowały nieprzemijającą wartość, a ich uniwersalna tematyka jest do dziś aktualna, mimo upływu niemal 2500 lat od ich powstania. Odnosi się to również do dramatów, których przekłady znajdują się w niniejszej publikacji. Ajas ukazuje dramat człowieka niedocenionego przez tych, z którymi dokonał wspaniałego dzieła. Doprowadza to tytułowego bohatera do samobójczej śmierci. Taka jest cena jego rehabilitacji i przywrócenia mu należnej czci. Dramat małżeństwa przedstawiony w Trachinkach spowodowany jest ustawiczną nieobecnością męża w domu. Dążenie mężczyzny do coraz to nowych sukcesów dla zaspokojenia wybujałej ambicji prowadzi do zaniku więzi rodzinnych, do zdrady małżeńskiej, a kończy się tragedią całej rodziny. Filoktet i Edyp w Kolonos to utwory poety zbliżającego się do końca życia. W starożytności uchodziły za największe osiągnięcia poetyckie. Ich nieprzemijająca wartość polega dziś ponadto na ukazaniu ludzkiego cierpienia jako drogi doskonalenia osobowości i osiągania wyższych celów.

Książka "Tragedie I: Alkestis, Medea, Dzieci Heraklesa, Hipolit, Hekabe, Błagalnice, Andromacha, Oszalały Herakles, Trojanki (miękka)" - Eurypides - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 601 stron i została wydana w 2024 r. Cena 58.49 zł. Zapraszamy na zakupy!