pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Teoria i praktyka w myśli amerykańskich pragmatystów. O społecznej odpowiedzialności filozofii

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 236 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788324231904
ISBN: 978-83-2423-190-4
Data: 2018-03-09
24.50  35.00  10.5 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Teoria i praktyka w myśli amerykańskich pragmatystów. O społecznej odpowiedzialności filozofii - Agnieszka Hensoldt - opis książki:

Inspiracją dla niniejszej książki były zjawiska trojakiego rodzaju. Po pierwsze, coraz powszechniejsza w Polsce (i nie tylko) tendencja, aby stawiać pytania o praktyczne zastosowania teorii naukowych i aby czynić to w odniesieniu nie tylko do nauk doświadczalnych, lecz także w stosunku do tak "niepraktycznych" dziedzin jak filozofia. Po drugie, aktualne zjawiska występujące w samej filozofii, polegające na różnego rodzaju próbach innego niż tradycyjne odczytania oraz wykorzystania tekstów i koncepcji klasycznych pragmatystów, a także neopragmatystów. Po trzecie, narastająca potrzeba stawienia czoła problemom - o zasięgu zarówno lokalnym (dotykającym grupy sąsiadów, uczniów jednej klasy czy współpracowników), jak i globalnym - społecznej dyskryminacji i wykluczenia. Skuteczne sposoby przeciwdziałania tego typu zjawiskom muszą prowadzić do powiązanych ze sobą zmian na wszystkich poziomach życia społecznego, od poziomu ideowego począwszy. Udział refleksji filozoficznej zarówno w projektowaniu tych zmian, jak i w świadomym i społecznie odpowiedzialnym tworzeniu nowych koncepcji jest nie do zastąpienia. Filozoficzna refleksja nad naturą relacji między teorią a praktyką nigdy nie pozostaje całkowicie bezinteresowna - zazębia się bowiem z pytaniem o status filozofii. Jest to dociekanie krytyczne oraz samoodnośne, w którym filozof weryfikuje założenia dotyczące celów, zadań i metod własnej refleksji. Ponowożytne odrzucenie dualizmu teorii i praktyki jest zatem poszukiwaniem przez filozofię "nowej formuły", w szczególności dla jej praktycznego zaangażowania.

Książka „Teoria i praktyka w myśli amerykańskich pragmatystów. O społecznej odpowiedzialności filozofii” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS.

Książka posiada 236 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Teoria i praktyka w myśli amerykańskich pragmatystów. O społecznej..."
Agnieszka Hensoldt - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Wprowadzenie do filozofii - okładka książki
Wprowadzenie do filozofii Mieczysław A. Krąpiec OP, Stanisław Kamiński, Zofia J. Zdybicka USJK, Andrzej Maryniarczyk SDB