pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Teczka ewidencji operacyjnej na księdza. Teoria i praktyka pracy operacyjnej...
Książki »
Tytuł książki:

Teczka ewidencji operacyjnej na księdza. Teoria i praktyka pracy operacyjnej SB

Dane szczegółowe:
Wydawca: Societas Vistulana
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 432 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788361033240
ISBN: 978-83-6103-324-0
Data: 2009-06-05
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:

Teczka ewidencji operacyjnej na księdza. Teoria i praktyka pracy operacyjnej SB - Rafał Dyrcz, Justyna Laska, ks. Jarosław Raźny, Ewa Zając - opis książki:

Teczki Ewidencji Operacyjnej na Księdza (TEOK) należały do kategorii spraw operacyjnych niszczonych systematycznie od jesieni 1989 r. Zawarte w nich dokumenty świadczyły o tym, że duchownych Kościoła katolickiego poddawano stałej, metodycznej inwigilacji. Już 19 stycznia 1990 r. kierowana przez posła Jana Rokitę Nadzwyczajna Komisja do Zbadania Działalności MSW skierowała do Ministra Spraw Wewnętrznych i Prokuratora Generalnego dezyderat, w którym zawarto żądanie niezwłocznego zbadania pojawiających się informacji o masowym niszczeniu akt operacyjnych, a zwłaszcza – jak napisano – "teczek ewidencji operacyjnej księży”, prowadzonych przez zajmujący się inwigilacją Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych Departament IV MSW. Dopiero na początku marca 1990 r. Komisja kierowana przez posła Rokitę otrzymała od Wiceministra Spraw Wewnętrznych gen. Lucjana Czubińskiego pismo, którym potwierdził on, że teczki wybrakowano i zniszczono, ponieważ, jak stwierdzono w piśmie, dokumentacja ta nie miała znaczenia historycznego, archiwalnego ani naukowego. Wcześniej, 31 stycznia 1990 r., Minister Spraw Wewnętrznych gen. Czesław Kiszczak wydał zakaz niszczenia jakichkolwiek dokumentów. Zakaz ten był powszechnie ignorowany, a być może nawet stanowił dla funkcjonariuszy resortu swego rodzaju sygnał do zintensyfikowania działań mających na celu usunięcie materiałów mogących skompromitować bezpiekę, a do takich z pewnością należały TEOK.

Książka „Teczka ewidencji operacyjnej na księdza. Teoria i praktyka pracy operacyjnej SB” - oprawa twarda - Wydawnictwo Societas Vistulana. Książka posiada 432 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Rafał Dyrcz, Justyna Laska, ks. Jarosław Raźny, Ewa Zając - autor m.in.:
Solidarność. Małopolska 1980-1981. - okładka książki
Solidarność. Małopolska 1980-1981. Wybór dokumentów... Marcin Orski (red.), Adam Roliński (red.), Ewa Zając (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Czerwona zaraza. Seria: Z archiwów - okładka książki
Czerwona zaraza. Seria: Z archiwów bezpieki -... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)
Na szlaku niepodległości. Seria: - okładka książki
Na szlaku niepodległości. Seria: Z archiwów bezpieki... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)