pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Klauzule odsyłające w konkordatach z Hiszpanią i z Polską
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Klauzule odsyłające w konkordatach z Hiszpanią i z Polską

Autor książki:

Bogusław Trzeciak SJ

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Oprawa: miękka
Ilość stron: 202 s.
Wymiar: 167X240 mm
EAN: 9788373063495
ISBN: 978-83-7306-349-5
Data: 2008-02-27
39.73 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Porozumienia konkordatowe zawierane współcześnie między państwem i Kościołem katolickim mają kształt umów międzynarodowych. Układające się Strony regulują sprawy wspólne w dokumencie, w którym poza własnymi rozwiązaniami znajdują się także odesłania do norm wewnętrznych danego państwa lub prawa kanonicznego oraz do przyszłych porozumień między władzą świecką i kościelną.
Klauzule odsyłające w analizowanych konkordatach Stolicy Apostolskiej z Hiszpanią (1979) i z Polską (1993) nie stały się uniwersalnym i bezbłędnym środkiem prawnym do osiągnięcia pełnej normalizacji spraw wspólnych państwa i Kościoła. Ani właściwy dobór zakresu przedmiotowego, ani zastosowanie różnorodności formalnej klauzul odsyłających nie zastąpią woli skutecznej ich aplikacji. Prawo międzynarodowe zyskuje jednak dzięki nim postać bardziej elastycznych zasad niż sztywnej struktury.
Publikacja niniejsza przedstawia usystematyzowaną analizę porównawczą klauzul odsyłających zawartych w polskim i w hiszpańskim konkordacie. Jest to cenne studium nie tylko z prawa konkordatowego, ale także dla systemu prawa polskiego. Książka z pewnością zainteresuje studentów prawa publicznego kościelnego, konstytucyjnego i wyznaniowego, a także tych, którzy interesują się, zagadnieniami wolności religijnej i funkcji publicznych związków wyznaniowych.
Bogusław Trzeciak SJ (ur. 1965), jezuita, absolwent Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum" w Warszawie i Papieskiego Uniwersytetu Comillas w Madrycie. Doktor nauk prawnych, od roku 2001 jest wykładowcą prawa kanonicznego i stosunków państwo — Kościół na Bobolanum w Warszawie oraz dyrektorem Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich OCIPE w Warszawie. W latach 2002-2005 pełnił obowiązki szefa Zespołu Doradców ds. Unii Europejskiej przy Konferencji Episkopatu Polski. Jest autorem książki pt. Relacje państwo — Kościół. O polskim Konkordacie `93 (Warszawa 1998).

Książka "Klauzule odsyłające w konkordatach z Hiszpanią i z Polską" - Bogusław Trzeciak SJ - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Cena 39.73 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ustrój hierarchiczny Kościoła. - okładka książki

Ustrój hierarchiczny Kościoła. Wybór źródeł 2

ks. Mirosław Sitarz, Agnieszka Romanko, Urszula Wasilewicz, Paweł Zając
Przynależność do Kościoła a uczestnictwo - okładka książki

Przynależność do Kościoła a uczestnictwo wiernych...

ks. Józef Krukowski, ks. Mirosław Sitarz, Bartłomiej Pieron (red.)
Katolickie zasady relacji państwo-Kościół - okładka książki

Katolickie zasady relacji państwo-Kościół a prawo...

ks. Józef Krukowski, ks. Mirosław Sitarz, Henryk Stawniak (red.)
Produkty podobne: