pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Teatr bliskiego kontaktu. Studia przypadków grup teatralnych

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2024
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 214 s.
EAN: 9788383313788
ISBN: 978-83-8331-378-8
Data: 2024-02-06
41.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka Teatr bliskiego kontaktu. Studia przypadków grup teatralnych wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym dotyczącą aktualiów rodzimego teatru niezależnego (i socjologii teatru w ogóle). Pomimo że Teatr Węgajty, Stowarzyszenie Teatralne Chorea i Teatr Szwalnia wyrastają z poniekąd już klasycyzującego się idiomu stworzonego przez Jerzego Grotowskiego i czerpią w sposób przemożny z kontrkulturowego etosu lat 60., stanowią wciąż aktualną i nader żywą antytezę wobec teatru mieszczańskiego i - co Autorki wykazują w sposób dobitny - twórczo wpływają na tkankę lokalnych społeczności, budując (wciąż) nową wrażliwość i wartości. Niewątpliwą zaletą tekstu jest jego komparatystyczny charakter. Autorki precyzyjnie wskazują na konfigurację cech budujących społeczną strukturę, etos i habitus poszczególnych grup, mniej lub bardziej rezonujących ze światem społecznym, sformalizowanych, inkluzywnych, opartych na idei plemienności.

Dr hab. Małgorzata Stępnik, prof. UMCS
Każda z trzech grup teatralnych będąca przedmiotem zainteresowania Autorek została odrębnie przedstawiona i opisana przez inny zespół autorski, co spowodowało, że sposób obrazowania nie jest jednolity, opiera się - na odmiennych założeniach teoretycznych i posiada odmienna strukturę opisu. [...] Autorki wyraźnie dopuszczają polifonie i nie chcą porównywać tego, co i tak przecież nie jest porównywalne - na takim przekonaniu opiera się również swoistość wykorzystywanej przez nie metodologii badan´ jakościowych. W efekcie Autorki nie tylko uzyskały polifonie narracji, lecz także uchwyciły polifonie badanych zjawisk.

Dr hab. Przemysław Kisiel, prof. UEK

Książka "Teatr bliskiego kontaktu. Studia przypadków grup teatralnych" - Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz, Emilia Zimnica-Kuzioła - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 214 stron i została wydana w 2024 r. Cena 41.72 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.