pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Tam kiedyś była Rzeczpospolita. Ziemie ukrainne
Książki »
Tytuł książki:

Tam kiedyś była Rzeczpospolita. Ziemie ukrainne

Autor książki:

Jerzy Besala

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 478 s.
Wymiar: 175x235 mm
EAN: 9788377857953
ISBN: 978-83-7785-795-3
Data: 2016-11-18
Cena wydawcy: 59.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Kobieta w małych miastach Wielkopolski
Kobieta w małych miastach Wielkopolski 29.19 zł pozycja dostępna!

Ziemie ukrainne są pełne śladów polskości. Na Rusi Czerwonej, Wołyniu, Podolu, w województwie bełskim, na Bracławszczyźnie, Czernihowszczyźnie, w Kijowskiem - wszędzie Polacy bądź spolonizowani kniaziowie i szlachta ruska odcisnęli swe piętno w historii i kulturze. Pałace, zamki, miasta, miasteczka, kościoły, cerkwie - obecnie często w zupełnej ruinie - powstawały z inicjatywy „polskich panów”, a ziemie zagospodarowywane były dzięki przywilejom polskich królów.

Książka przybliża dzieje, miejsca, rody i postaci ziem ukrainnych mniej więcej do końca trwania Rzeczypospolitej szlacheckiej. Dotyka też kwestii kozackiej i wpływu mołojeckich powstań na los poszczególnych miejscowości. W dziejach ukrainnych przewija się ponadto wątek bezustannych najazdów tatarskich, walk wewnętrznych między atamanami kozackimi, zwolennikami Rzeczypospolitej i Rosji, co doprowadziło Ukrainę do czasów „Ruiny” w końcu XVII w. Skorzystała z tego głównie Rosja, przyłączając Zadnieprze z Kijowem w 1667 r., co potwierdził „wieczysty pokój” zawarty przez wojewodę Krzysztofa Grzymułtowskiego w 1686 r.

Podobnie jak w Polsce wyniszczające wojny doprowadziły na Ukrainie do zrujnowania bądź zawłaszczenia polskich dó kultury, które dopiero teraz są powoli odnawiane lub rekonstruowane. Niech zatem ta książka będzie również cegiełką przypominającą o polskiej obecności i polskich korzeniach dziejów Ukrainy.

Książka "Tam kiedyś była Rzeczpospolita. Ziemie ukrainne" - Jerzy Besala - oprawa twarda - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 478 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Jerzy Besala - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Sowieci - okładka książki

Sowieci

Piotr Zychowicz
Zameldować, gdzie należy... Dzieje - okładka książki

Zameldować, gdzie należy... Dzieje Stanisława...

Krystyna Bień-Orlicz, Maria Kinga Orlicz