pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Sztuczna inteligencja. nie tylko dla humanistów

Dane szczegółowe:
Wydawca: BEL
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 430 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788377980729
ISBN: 978-83-7798-072-9
Data: 2019-06-14
Cena wydawcy: 58.80 złpozycja niedostępna

Sztuczna inteligencja. nie tylko dla humanistów - Krzysztof Ficoń - opis książki:

Od ponad dwóch dekad nie nastąpił żaden istotny postęp ani przełom w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki zgodzili się naukowcy, uczestnicy sympozjum Brains, Minds and Machines zorganizowanego w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA w dniach 4-5 maja 2011r.

Przyczyną są spektakularne zastosowania w obszarze dominującej robotyki oraz brak gruntownych badań podstawowych w dziedzinie Artificial Intelligence. Moderator dyskusji lingwista i psycholog poznawczy Steven Pinker stwierdził, że w dziedzinie AI konieczny jest powrót do korzeni i poszukiwanie nowych teorii i dróg poznawczych, a nie tylko kolejnych aplikacji inżynierskich. Marvin Minsky, ojciec i jeden z twórców najważniejszych technologii w robotyce i sztucznej inteligencji, przypomniał iż największe postępy w tych dziedzinach miały miejsce w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, zaś od połowy lat 80. coś zaczęło się psuć. Zdaniem Patricka Winstona, dyrektora Artificial Intelligence Laboratory w MIT (1972-1997), dziś nikt nie rozmawia o fundamentalnych problemach, a wszyscy dyskutują tylko o konstrukcjach i wdrożeniach. Lingwiści Noam Chomsky i Barbara Partee, stwierdzili, że kluczem do zrozumienia i stworzenia sztucznej inteligencji jest rozpoznanie tajemnic języka i ludzkiej mowy, będących materialnym przejawem naszej świadomości i inteligencji.

Najistotniejsze są obecnie badania podstawowe nad rozumieniem, postrzeganiem i fenomenem języka i całym oprogramowaniem systemu wysokiego poziomu, składającym się na ludzką inteligencję, nie zaś nad sklejaniem wszystkiego na poziomie tranzystorów, jak się to robi dzisiaj.

Książka „Sztuczna inteligencja. nie tylko dla humanistów” - oprawa miękka - Wydawnictwo BEL.

Książka posiada 430 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Sztuczna inteligencja. nie tylko dla humanistów"
Krzysztof Ficoń - autor m.in.:
13 wykładów z logistyki - okładka książki
13 wykładów z logistyki Krzysztof Ficoń;
Zarys mikrologistyki - okładka książki
Zarys mikrologistyki Krzysztof Ficoń;