pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Sytuacja Norwida - sytuacja Baudelairea. Paralele nowoczesności
Tytuł książki:

Sytuacja Norwida - sytuacja Baudelairea. Paralele nowoczesności

Autor książki:

Magdalena Siwiec

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 524 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788324237296
ISBN: 978-83-2423-729-6
Data: 2021-06-28
32.33  44.00  11.67 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Książka Magdaleny Siwiec jest pierwszą tak obszerną propozycją komparatystycznej lektury twórczości Norwida i Baudelaire a. Punktem wyjścia zaproponowanego zestawienia poetów, urodzonych w tym samym 1821 roku, jest ich szczególna, jak ją nazwał Paul Valéry, sytuacja wymuszająca konieczność określenia się i wobec romantycznych wieszczów, i wobec budzącej ambiwalentne reakcje nowoczesności. Interpretacje utworów literackich, esejów krytycznych, listów Baudelaire a i Norwida podporządkowane są zagadnieniom takim jak: dialog z tradycją, z wielkimi poprzednikami, diagnoza związanego z postępem wyobcowania, problematyka wielkomiejska, świadomość kształtowania nowego pola literackiego, a także hamletyzm, melancholia i jej poetologiczne manifestacje. Te interpretacje, a także analizy wypracowanych przez obu pisarzy nowych rozwiązań estetycznych, koncepcji ułomnego piękna, strategii ironicznych oraz ich postaw wobec aksjologii i zagadnień etycznych pozwalają dostrzec różnice, ale i wspólnotę twórczości tych "klasyków naszej moderny", wyznaczających przyszłe kierunki w literaturze.

Magdalena Siwiec, dr hab., prof. UJ, kieruje Katedrą Komparatystyki Literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek: Romantyzm, czyli inter esse (2017, nagroda Literatury na Świecie), Romantyczne koncepcje poezji. Poeta i Muza - relacja w stanie kryzysu (Alfred de Musset i Juliusz Słowacki) (2012), Romantyzm i zatrzymany czas (2009), Orfeusz romantyków. Mit o Orfeuszu w twórczości Juliusza Słowackiego i Gérarda de Nerval w kontekście epoki (2002) oraz Sen w twórczości Juliusza Słowackiego i Gérarda de Nerval (1998). Członkini redakcji naukowej Ruchu Literackiego oraz serii Studia romantyczne IBL PAN.

Nareszcie. Po wielu latach spekulacji, przypuszczeń, rozważań, twierdzeń pozbawionych argumentów, przeczuć, polski czytelnik otrzymuje książkę, w której po raz pierwszy tak szeroko rozpatrzony został związek twórczości Cypriana Norwida z dziełem Charles a Baudelaire a. (...) kwestia możliwych relacji między Baudelaire em a Norwidem powracała [w badaniach] nieustannie, choć nikt nie odważył się zgłębić tego problemu i wyciągnąć wszystkich konsekwencji z porównawczej analizy ich twórczości. W tym sensie najnowsza książka Magdaleny Siwiec jest przełomowa i trudno przecenić jej znaczenie. (...) Tak, porównanie nie jest dowodem, niemniej przyjęta przez Magdalenę Siwiec strategia pozwala dostrzec, w jaki sposób (czasami tożsamy, czasami zupełnie odmienny) Baudelaire oraz Norwid reagowali na kryzys wynikający z konieczności rewizji haseł romantycznych oraz z potrzeby skonstruowania nowych ram dla poezji, która mierzyć się musi z wyzwaniami nowoczesności.

(z recenzji prof. dra hab. Piotra Śniedziewskiego)

Książka "Sytuacja Norwida - sytuacja Baudelairea. Paralele nowoczesności" - Magdalena Siwiec - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 524 stron i została wydana w 2021 r. Cena 32.33 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Magdalena Siwiec - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Quidam. Studia o poemacie - okładka książki

Quidam. Studia o poemacie

Piotr Chlebowski (red.)
Zygmunt Krasiński - okładka książki

Zygmunt Krasiński

Stanisław Tarnowski
Mutacje apokryfu - okładka książki

Mutacje apokryfu

Danuta Szajnert
Mizoginia - okładka książki

Mizoginia

Maria Bogucka
Produkty podobne:
Ja, autor - okładka książki

Ja, autor

Dariusz Śnieżko (red.)
Proces wykluczenia - okładka książki

Proces wykluczenia

Lidia Czukowska