pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Poeta i myśliciel. Rozprawy i szkice o Norwidzie

Autor książki:

Tadeusz Makowiecki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 330 s.
Wymiar: 147x210 mm
EAN: 9788373066113
ISBN: 978-83-7306-611-3
Data: 2013-08-05
43.84 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Jego studia dają z reguły więcej, niż obiecuje tytuł; nawet w drobiazgach potrafi włączyć dokonane spostrzeżenie w kontekst ciągu rozwojowego twórczości, całościowego widzenia poety czy dziejów jego recepcji. Jeśli bierze określony utwór czy temat, to nigdy nie poprzestaje na autonomicznym oglądzie formalistycznym czy ideologicznym. Obudowuje analizę siatką danych kontekstowych. W każdym momencie i aspekcie interpretacji wyczuwamy doskonałą znajomość przedmiotu, opartą na rozległych pracach przygotowawczych i dogłębnych przemyśleniach.

To, co Makowieckiego w Norwidzie intryguje najbardziej, to jego osobowość: artystyczna przede wszystkim, ale też polityczna, społeczna, etyczna, po prostu - ludzka. Szukając Norwidowego poglądu na świat, człowieka, sztukę, nie pomija badacz danych bezpośrednich, dyskursywnych (korespondencja, publicystyka), zdaje się jednak uważać, że najpełniejszy jego wyraz zawarty jest w tym, co dla twórcy najistotniejsze - w samych dziełach, w szczególności w tych wysoce artystycznych, a takich u Norwida dostrzega wiele. Tam zdarza się ..dopełnienie". Wyrasta to z przekonania, że idee „żyją" w dziełach sztuki: literackich, plastycznych, nawet muzycznych, że dzieła sztuki coś przecież znaczą.

Marek Buś, Uwagi o Tadeuszu Makowieckim - norwidyście

Książka "Poeta i myśliciel. Rozprawy i szkice o Norwidzie" - Tadeusz Makowiecki - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 330 stron i została wydana w 2013 r. Cena 43.84 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.