pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - 10 przykazań dla silnych kobiet
10 przykazań dla silnych kobiet 15.79 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Piękno w okresie dojrzewania
Piękno w okresie dojrzewania 33.29 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Syndrom pustego gniazda. Dobrostan matek usamodzielniających się dzieci
książka:

Syndrom pustego gniazda. Dobrostan matek usamodzielniających się dzieci

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Instytutu Psychologii PAN
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 236 s.
Wymiar: 165x230 mm
EAN: 9788385459873
ISBN: 978-83-8545-987-3
Data: 2014-12-04
Cena wydawcy: 43.80 złpozycja niedostępna

Syndrom pustego gniazda. Dobrostan matek usamodzielniających się dzieci - Ludwika Wojciechowska - opis książki:

Syndrom pustego gniazda to pojęcia najczęściej rozumiane jako negatywne doświadczenia rodziców, zwłaszcza matek, związane z osiąganiem dorosłości przez ich dzieci i podejmowaniem przez nie samodzielnego życia. Przyjmuje się, że naturalną konsekwencją odejścia dorosłych dzieci z domu rodzinnego jest poczucie utraty możliwości pełnienia roli rodzicielskiej, w efekcie czego następuje znaczące pogorszenie się nastroju, odczucie utraty sensu i celu życia, uświadomienie sobie własnej nieprzydatności i kresu życia.

* * * Autorka pracy prezentuje oryginalne badania dotyczące dobrostanu człowieka w okresie średniej dorosłości, w sytuacji odchodzenia dorosłych dzieci z domu rodzinnego.

Nowość i oryginalność tych badań polega na określeniu zmian w dobrostanie matek dorosłych dzieci, poprzez porównanie poziomu ich aktualnego dobrostanu (po odejściu dzieci) z poziomem ich dobrostanu retrospektywnego (przed odejściem dzieci z domu rodzinnego).

Autorka pokazuje, że stan rodziców nie zawsze świadczy o syndromie pustego gniazda i analizuje jego uwarunkowania (osobowościowe, społeczne i demograficzne).

Maria Czerwińska-Jasiewicz Przeprowadzone przez autorkę badania empiryczne dostarczają danych, które istotnie wzbogacają wiedzę z zakresu psychologii rozwoju człowieka w dorosłości - o nowe ustalenia, które mogą być podstawą działań profilaktycznych i terapeutycznych. Ukazują ważność dobrze funkcjonującej rodziny, a także znaczenie relacji między partnerami dla przebiegu procesu rozwoju indywidualnego, w mało poznanym okresie cyklu rozwoju, jakim jest średni wiek dojrzały.

Barbara Harwas-Napierała

Książka „Syndrom pustego gniazda. Dobrostan matek usamodzielniających się dzieci” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytutu Psychologii PAN.

Książka posiada 236 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Syndrom pustego gniazda. Dobrostan matek usamodzielniających się dzieci"