pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Święty Wojciech. Biskup - męczennik, patron Polski, Czech i Węgier. Monografie FNP. Seria humanistyczna

Autor książki:

Gerard Labuda

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: twarda
Ilość stron: 374 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788391284483
ISBN: 83-912844-8-4
Data:2001-01-12
Cena wydawcy: 23.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

II wydanie publikacji, w której Autor podjął się dzieła kompletnej syntezy analitycznej żywotu św. Wojciecha, ukazującej jego działalność episkopalną, mniszą i misyjną na szerokim tle porównawczym. W obszernej części pierwszej, opartej na pełnym materiale źródłowym, bezpośrednio lub pośrednio związanym z działalnością i kultem Wojciecha i uwzględniającej dotychczasowy stan badań, szczegółowo przedstawiona została jego biografia. Część druga poświęcona jest dziejom kultu świętego i próbie znalezienia klucza do tajemnicy jego osobowości. W swojej pracy autor zajmuje się rozpatrzeniem ważnych, nierozstrzygniętych przez badaczy pytań i wątpliwości, takich jak: kwestia zniechęcenia się św. Wojciecha do swej funkcji biskupiej, w wydawałoby się tak bardzo korzystnym momencie, na rzecz stanu mniszego, rozstrzygnięcie problemu miejsca jego śmierci, czy ustalenie bliższej rzeczywistości wersji męczeństwa świętego. Książka ujmuje postać św. Wojciecha nie tylko w wymiarze historycznym - podejmuje także ważną kwestię programu wyniesienia Apostoła Prus do tytułu patrona jednoczącej się Europy.

Książka "Święty Wojciech. Biskup - męczennik, patron Polski, Czech i Węgier. Monografie FNP. Seria humanistyczna" - Gerard Labuda - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

Prolog do wydania drugiego; Święty Wojciech – Adalbert – wiedza źródłowa; Wiedza historiograficzna – przegląd badań; Kraj lat dziecinnych; Wojciech w szkole magdeburskiej; W pałacu biskupim na Hradczanach – pierwsze lata Episkopatu (983-989); W pielgrzymiej drodze do mniszej celi na Awentynie (989-992); Z mniszej przystani na Awentynie na powrót do Pałacu Biskupiego w Pradze (992-995); Na pątniczych szlakach (995-996); Na rozstajnych drogach do celu – Prusy (listopad 996 – kwiecień 997); Dokonało się (23 kwietnia 997); Pośmiertny triumf – arcybiskupstwo Św.Wojciecha w Gnieźnie (999-1000); Rozprzestrzenienie się kultu Św.Wojciecha z gnieźnieńskiego miejsca spoczynku po całej Europie; W poszukiwaniu tajemnicy osobowości Św.Wojciecha