pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Święty Jacek. Życie i cuda. Źródła z tradycji dominikańskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: W Drodze
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 204 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788379063048
ISBN: 978-83-7906-304-8
Data: 2021-11-24
35.95 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Pisma z tradycji dominikańskiej. Święty Jacek Odrowąż (ok. 1183–1257) – dominikanin, który zakonny habit przyjął z rąk św. Dominika, wytrwale i z pasją realizował charyzmat Braci Kaznodziejów. Wędrując po świecie, głosił ewangelię, zakładał klasztory, uzdrawiał i czynił cuda. Na opinię świętości nie trzeba było długo czekać. Już za życia świeccy i bracia zakonni dostrzegali w św. Jacku nieprzeciętną dobroć i liczne cnoty. Wkrótce po śmierci Świętego współbracia zaczęli odnotowywać świadectwa o jego świętości w niezachowanej do naszych czasów księdze cudów. Sto lat później lektor Stanisław z Konwentu Świętej Trójcy w Krakowie spisał je ponownie. Jego dzieło zatytułowane Życie i cuda św. Jacka z Zakonu Kaznodziejów wraz z bogatym materiałem źródłowym związanym z procesem kanonizacyjnym wydane zostało przez wydawnictwo dominikańskie. Jest to nowy przekład i opracowanie badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Publikacja wydana została w ramach tzw. Klasyki dominikańskiej.

Jeśli bowiem w tym ziemskim, przemijającym życiu jest coś, co mogłoby mnie w jakikolwiek sposób ucieszyć, to najbardziej – jak myślę – byłby dany mi z woli Bożej ów dzień, w którym usłyszałabym, że ten właśnie sławny mąż zaliczony został w poczet świętych. Do tego zaś, abym i ja była uczestniczką tak wielkiego dobra (...), wzywa mnie przede wszystkim cześć dla Boga, potem wywyższenie wiary świętej i zbawienie dusz oraz powszechny pożytek dla tego Królestwa Polskiego. Wzywa również moje wyjątkowe nabożeństwo do owego męża, słynącego z niezmiernego dobrodziejstwa, który – wyznam szczerze – w wielu okolicznościach i rozmaitych potrzebach, jak też i pokusach wielokrotnie służył mi pomocą, a przyzywany udzielał szybkiego wsparcia poprzez swe wstawiennictwo u Boga.

Królowa Zofia do papieża Mikołaja V, Kraków, ok. 1450 roku (fragment książki)

W skrócie:

  • historia życia i cudów dokonanych przez św. Jacka Odrowąża OP – założyciela polskiej prowincji,
  • akta Świętego, żyjącego na przełomie XII I XIII wieku, którego dewizą i pragnieniem było wyruszenie z misją głoszenia Ewangelii wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby,
  • relacje zebrane przez trzech dominikanów, którzy żyli ze św. Jackiem pod jednym klasztornym dachem: Wincentego z Kielczy, brata Bogusława i brata Szymona,
  • kontynuacja dzieła przez brata Klemensa,
  • przekład z j. łacińskiego dokonany przez: Tomasza Gałuszkę OP, Agnieszkę Maciąg-Fiedler, Annę Zajchowską i Macieja Zdanka.

Książka "Święty Jacek. Życie i cuda. Źródła z tradycji dominikańskiej " - praca zbiorowa - oprawa twarda - Wydawnictwo W Drodze. Książka posiada 204 stron i została wydana w 2021 r. Cena 35.95 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]