pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Święta księżna kijowska Olga. Wybór tekstów źródłowych

Autor książki:

Zofia A. Brzozowska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 220 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788379693986
ISBN: 978-83-7969-398-6
Data: 2015-03-13
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Autorka w prezentowanej pracy stawia sobie za cel przybliżenie szerszemu kręgowi odbiorców sylwetki księżnej kijowskiej Olgi (X w.), pierwszej władczyni Rusi Kijowskiej, która przyjęła chrzest i podjęła próbę chrystianizacji Słowiańszczyzny Wschodniej w obrządku bizantyńskim. Kościół ruski podniósł ją do rangi świętej już w XIII w. Postać ta jest również w sposób szczególny związana z mniejszością prawosławną w Łodzi.

Nadrzędnym celem niniejszej publikacji jest udostępnienie czytelnikowi najstarszych utworów hagiograficznych i hymnograficznych, poświęconych księżnej Oldze, powstałych w XI-XVI w., w większości nietłumaczonych dotąd na język polski, a tym samym praktycznie nieznanych poza środowiskiem specjalistów. Teksty źródłowe zostały zaprezentowane zarówno w brzmieniu oryginalnym, jak iw polskim przekładzie, co sprawia, że książka ta może stanowić cenną pomoc dydaktyczną w pracy ze studentami na kierunkach humanistycznych.

(...) książka Zofii Brzozowskiej zainteresuje szersze grono odbiorców literatury historycznej. Będzie z pewnością użyteczna w procesie dydaktycznym na różnych kierunkach humanistycznych studiów wyższych. W jakimś stopniu przyczyni się również do rozwoju polskich badań nie tylko nad życiem Olgi i jej kultem, ale także, szerzej rzecz ujmując, nad początkami i upowszechnianiem się chrześcijaństwa na Rusi.

Z recenzji dr. hab. Mirosława J. Leszki, prof. UŁ

Książka "Święta księżna kijowska Olga. Wybór tekstów źródłowych" - Zofia A. Brzozowska - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 220 stron i została wydana w 2014 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]