pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Surrealizm Realizm Marksizm. Sztuka i lewica komunistyczna w Polsce w latach 1944-1948

Autor książki:

Dorota Jarecka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 422 s.
EAN: 9788366898264
ISBN: 978-83-6689-826-4
Data: 2022-01-14
47.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 2-4 dni

Opis książki:

Książka Doroty Jareckiej jest istotnym wkładem w poznanie polskiej historii sztuki zaraz po wojnie. Autorka korzysta ze współczesnych propozycji metodologicznych w psycho analitycznie oraz krytycznie i feministycznie zorientowanej historii sztuki, a także z dorobku nowej humanistyki. Ujmuje związki historyczne nie w ramach binarnych opozycji, lecz złożonych sieci (rizomatycznych) i tasujących się warstw czy płaszczyzn (plateau). Relatywizacja związków między marksizmem, realizmem i surrealizmem, oddaje nowatorski charakter pracy, która w miejsce wydarzeniowej historii stawia historię dyskursywną (krytyczną) destabilizowaną w polu politycznym przez elementy badanego układu: ideologii, estetyki, sztuki.

Prof. Andrzej Turowski
To praca wybitna. Przez pryzmat sztuki i krytyki artystycznej odczytująca doniosły obszar kultury polskiej, świadomie i integralnie wielodyscyplinarna. Oddaje wielokierunkowe wędrówki pojęć i obrazów w środowisku lewicy artystycznej. Fundujące znaczenie ma przyjęte rozumienie surrealizmu jako przede wszystkim formacji mentalnej, intelektualno-artystycznej, aprobującej wolnościowy repertuar wartości, a nie styl. Struktura sieciowa pozwala umieścić wiele faktów, wydarzeń i dzieł, pozwala na daleko posuniętą grę skojarzeń, zarazem rodzi pytania o kryteria ich doboru, o warunki brzegowe, o granice. Otwarta jest na sąsiedztwo - krytykę literacką, kształtujący się marksizm w badaniach nad sztuką, konsekwencje wojennej traumy, wyzwania nowej sytuacji ustrojowej, relacje i zależności między estetyką a polityką. Kluczem do nowego ujęcia jest pokonanie ostrego oddzielenia nowej epoki tuż po wojnie od czasu wojennej katastrofy oraz lat przedwojennych. Wzięcie w nawias magicznych, odcinających dat umożliwia przywrócenie ciągłości kultury i zaznaczenie zmian.

Prof. Maryla Hopfinger

Książka "Surrealizm Realizm Marksizm. Sztuka i lewica komunistyczna w Polsce w latach 1944-1948" - Dorota Jarecka - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 422 stron i została wydana w 2021 r. Cena 47.85 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]