pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Potencjalności transformacji. Krótkie trwanie performansów kulturowych lat 90

Autor książki:

Łucja Iwanczewska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 284 s.
EAN: 9788366898462
ISBN: 978-83-6689-846-2
Data: 2022-10-25
40.48 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Łucja Iwanczewska - adiunktka w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorka nauk humanistycznych. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowych studiów z zakresu Gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Autorka książek: Muszę się odrodzić. Inne spotkania z dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Samoprezentacje. Sade i Witkacy. Zajmuje się zagadnieniami performatywności zjawisk kultury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk performatywnych. Publikowała w: Dialogu, Didaskaliach, Performerze, Polish Theatre Journal, Nowej Dekadzie Krakowskiej, Kontekstach, Tekstach Drugich, Porównaniach oraz w wielu pracach zbiorowych polskich i zagranicznych.

Przeczytałam książkę p. Łucji Iwanczewskiej z dużym zainteresowaniem i z wielką przyjemnością. Podoba mi się swada, z jaką autorka wprowadza czytelnika w kontekst działań artystycznych i para-artystycznych lat 90., delikatny humor często graniczący z ironią, a także głębsza analiza kontekstu społeczno-politycznego owej epoki. Szczególnie zainteresowało mnie rozszerzenie pojęcia performansu na szersze wydarzenia kulturowe. Ramy teoretyczne pracy wyznaczone przez koncepcję humanistyki afirmatywnej zaproponowaną przez Ewę Domańską oraz humanistyki zaangażowanej i badań opartych na sztuce w ujęciu Ryszarda Nycza wyznaczają ciekawy horyzont myślenia o kulturze w sposób nie tylko krytyczny, ale jednocześnie transformacyjny. (Zarówno opisywane wydarzenia, jak i książka sama w sobie są jak radosny wybuch deleuzjańskiej energii!)
fragment recenzji prof. Joanny Żylińskiej

Książka "Potencjalności transformacji. Krótkie trwanie performansów kulturowych lat 90" - Łucja Iwanczewska - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 284 stron i została wydana w 2022 r. Cena 40.48 zł. Zapraszamy na zakupy!