pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Studenci Krakowa w drugiej Rzeczypospolitej. Ich ideowe, polityczne...
Tytuł książki:

Studenci Krakowa w drugiej Rzeczypospolitej. Ich ideowe, polityczne i społeczne zaangażowanie

Autor książki:

Andrzej Pilch

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2004
Oprawa: miękka
Ilość stron: 426 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788371887659
ISBN: 83-7188-765-5
Data: 2014-02-12
8.95  10.50  1.55 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Studenci Krakowa w drugiej Rzeczypospolitej. Ich ideowe, polityczne i społeczne zaangażowanie - opis książki:

Autor za przedmiot swoich badań przyjął szeroko rozumiany wachlarz zainteresowań krakowskiej młodzieży studenckiej czasów II RP, które to zainteresowania absorbowały w niemałym stopniu czas, uwagę i energię znacznej części studenckiej społeczności. Tu bowiem najpełniej ujawniały się odmienne pochodzenie społeczne oraz różnice narodowościowe i wyznaniowe studentów, reprezentowane przez nich poglądy ideowe i polityczne wyniesione z domu, z poprzedniego otoczenia lub przyswojone już w trakcie studiów. Także różna obyczajowość i upodobania tradycyjne lub nowo nabyte były tymi czynnikami, które część młodzieży zbliżały do siebie, torując drogę m. in. różnym sformalizowanym związkom i organizacjom. Inna sprawa, że część spośród nich pozostawała później względem siebie na pozycjach antagonistycznych.

Autor na wstępie stwierdził, iż publikacja ta nie pretenduje do rangi pracy pionierskiej, bowiem krakowskiemu ośrodkowi naukowemu i jego studentom w sposób bezpośredni lub pośredni (w postaci wzmianek w opracowaniach ogólnokrajowych) poświęcono już szereg opracowań, dotyczących głównie okresu dwóch ostatnich stuleci; ich tytuły, odnoszące się jednak przede wszystkim do okresu Drugiej Rzeczpospolitej zawiera zmieszczona w pracy bibliografia.

Natomiast świadomość, że szereg spośród wzmiankowanych publikacji rozpatruje problematykę studencką niezbyt szczegółowo, ośmieliła autora niniejszego opracowania do podjęcia próby bardziej wnikliwej analizy tej problematyki w odniesieniu do okresu Drugiej Rzeczypospolitej, z uwzględnieniem sylwetek działaczy studenckich oraz, w miarę możliwości, zarysowania ich dalszych losów. Takie ujęcie tematu umożliwia w miarę dostateczna ilość źródeł drukowanych i zachowanych dokumentów archiwalnych, chociaż w niejednakowym stopniu odnoszących się do wszystkich krakowskich wyższych uczelni okresu międzywojennego.

Z tego więc powodu sądzimy, że niniejsze opracowanie skłoni szersze grono czytelników do refleksji nad pokoleniem studentów krakowskich okresu międzywojennego, nad ich rolą w życiu społecznym i politycznym kraju przed i po 1939 roku.

Książka "Studenci Krakowa w drugiej Rzeczypospolitej. Ich ideowe, polityczne i społeczne zaangażowanie" - Andrzej Pilch - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 426 stron i została wydana w 2004 r. Cena 8.95 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]