pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Strona Norwida

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2008
Oprawa: twarda
Ilość stron: 458 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788373063969
ISBN: 978-83-7306-396-9
Data: 2009-06-22
60.28 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Księga zbiorowa Strona Norwida. Studia i szkice ofiarowane Profesorowi Stefanowi Sawickiemu" zawiera rozprawy i artykuły przyjaciół i kolegów, a przede wszystkim uczniów Profesora. Nie tylko "kulowskich", ale i spoza KUL, których Profesor Sawicki formował na magisterskich seminariach, w trakcie pisania rozpraw doktorskich oraz habilitacyjnych. Pan Profesor w znacznym stopniu ukształtował środowisko współczesnych badaczy-norwidologów, które częściej, i słusznie, nazywa się "wspólnotą Norwidowską".
Tom pomyślany został jako "Norwidowa pamiątka". Zebrane tu teksty dotyczą wyłącznie twórczości autora Promethidiona. Pokrewieństwo ogólnego tematu nie przekreśliło, rzecz jasna, różnic, zarówno jeśli chodzi o podejście metodologiczne, jak i o wybór i zakres podejmowanej przez poszczególnych autorów problematyki. Zatem oprócz artykułów analitycznych i interpretacyjnych, zogniskowanych na rozpoznaniu sensów wybranych tekstów lub dzieł sztuki, pojawiają się zagadnimia przekrojowe, dotykające większych zjawisk. Tekstom historyków literatury towarzyszą artykuły i wypowiedzi językoznawców, historyków, historyków kultury i historyków sztuki. Obok ujęć tradycyjnych, budowanych w oparciu o metodologię i pojęciową siatkę wypracowaną przez strukturalizm, nie zabrakło studiów, w których dyskurs badawczy formułowany jest w przestrzeni hermeneutyki, aksjologii (jakże ważnej dla Profesora) czy czasowo jeszcze bliższej nam ponowoczesności. Jednak za istotniejsze od zróżnicowania w zakresie wykorzystywanych metodologii, postaw i zainteresowań badaczy trzeba uznać "pokrewieństwo" piszących, którego fundamentem jest dążenie i szczera potrzeba docierania do obiektywnej prawdy w procesie badawczym, eksponującym poznawane, a zatem tekst lub szerzej: dzieło sztuki. Ta "wspólnota" piszących stanowi żywą odpowiedź na formułowane od wielu lat przez Profesora założenia badawcze, które - przy swobodzie, a nawet znacznej dozie dowolności metodologicznej silny akcent kładą na rzetelność i bezinteresowność badacza w relacji do poznawanego przedmiotu.

Od Redaktorów

Książka "Strona Norwida" - Piotr Chlebowski, Włodzimierz Toruń, Elżbieta Żwirkowska, Edyta Chlebowska (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 458 stron i została wydana w 2008 r. Cena 60.28 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.