pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Stanisławów 20/XX. Miasto i architektura 1918-193

Autor książki:

Żanna Komar

Dane szczegółowe:
Wydawca: Kolegium Europy Wschodniej
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
EAN: 9788378931430
ISBN: 978-83-7893-143-0
Data: 2023-02-17
55.60 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Stanisławów 20/XX to fragment pięknej architektonicznej opowieści o Polsce z czasów, gdy kraj odradzał się ze zgliszczy I wojny światowej. Żanna Komar zaprasza czytelników na południowy wschód Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym łączyły się tam łagodny prowincjonalizm i nowoczesne idee modernistyczne. Autorka, dociekliwa badaczka architektury, prezentuje obraz wielokulturowego miasta jako wyspy optymizmu i twórczych żywiołów.

 

Książka zawiera również spis architektów stanisławowskich z krótkimi biogramami. Układają się w mozaikę złożonych tożsamości i zaskakujących doświadczeń. Żanna Komar oddała tym sposobem hołd budowniczym, którzy choć często pozostawali niewidoczni, stworzyli piękno wciąż przebłyskujące spod grubej warstwy historii.

 

O architekturze Stanisławowa, jak i całej historii dwudziestolecia miedzywojennego na tym wieloetnicznym i wielokulturowym terenie, opowiada sie kilkoma odmiennymi jezykami. Jest Stanisławow, polskie miasto, centrum wojewodzkie na południowo-wschodnim krancu odrodzonej Rzeczypospolitej. Jest ukrainski Stanisławiw, była stolica Zachodnioukrainskiej Republiki Ludowej. Jak rowniez jest Stanisławow, miasto czterdziestu synagog, siedziba chasydow i ortodoksow, osrodek haskali i syjonizmu. Kazda z tych rzeczywistosci, ktora dzisiaj kształtuje fundamentalnie rozne perspektywy historiograficzne, juz wtedy kierowała sie własna, oddzielna od innych logika, miała swoje jezyki, zakres pojeciowy, skojarzenia, ukryte sensy, jawnych i potajemnych bohaterow.

Książka "Stanisławów 20/XX. Miasto i architektura 1918-193" - Żanna Komar - oprawa miękka - Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2023 r. Cena 55.60 zł. Zapraszamy na zakupy!