pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie...
Książki »
Tytuł książki:

Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939)

Autor książki:

Renata Wiaderna-Kuśnierz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 516 s.
Wymiar: 160x223 mm
EAN: 9788380192300
ISBN: 978-83-8019-230-0
Data: 2016-06-10
51.39  64.40  13.01 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939) - Renata Wiaderna-Kuśnierz - opis książki:

II wojna światowa zmieniła mapę naszego kraju. Polska przesunęła się na zachód, uzyskując Ziemie Odzyskane, ale jednocześnie utraciła województwa wschodnie. Na tych terenach znajdowały się dwa duże miasta akademickie: Lwów i Wilno. We Lwowie w Polsce międzywojennej znajdował się jeden z najstarszych i najbardziej obleganych uniwersytetów - Uniwersytet Jana Kazimierza. Na kluczowym Wydziale Prawa jednym z przedmiotów wykładowych było prawo rzymskie, które miało wówczas ugruntowane miejsce w polskiej nauce. Na UJK tytułowym prawem rzymskim zajmowali się skupieni w Zakładzie Prawa Rzymskiego profesorowie: Leon Piniński, Marceli Chlamtacz, Wacław Osuchowski oraz ich asystenci: Edward Gintowt, Mieczysław Pojnar i Adam Wojtunik. Monografia prezentuje wyniki wieloletnich badań autorki przeprowadzonych w ukraińskich i polskich archiwach. Znalazły się w niej m.in. kwestie dotyczące organizacji katedr prawa rzymskiego, pracy wykładowców ze studentami na seminariach, metody prowadzenia wykładów i ćwiczeń, sposób egzaminowania i krążące na ten temat anegdoty. Czytelnik zapozna się również z biografiami profesorów, asystentów i wybranych studentów stypendystów Zakładu Prawa Rzymskiego. Omówiono proces uzyskiwania doktoratów, wyjazdy zagraniczne lwowskich romanistów oraz ich twórczość naukową przedstawioną w oparciu o systematykę pandektową. Pracę wieńczy obszerny aneks dokumentów i zdjęć.

W monografii znajdują się również liczne ciekawostki, które zainteresują nie tylko romanistów, historyków prawa, ale również środowisko pasjonatów Lwowa i rodzinnych genealogii. Czytelnik dowie się m.in., które trzy damy skradły serce Pinińskiego, kto namalował jego portrety, co ma wspólnego z Wawelem, jaką niechlubną kartą zapisał się Marceli Chlamtacz podczas II wojny światowej, dlaczego nazywano go Chlaptaczem, w której pieśni zamieszczono jego nazwisko, kim był pan Owoc, co wspólnego z żupami solnymi miał Osuchowski, a z prawem rzymskim - "Skaldowie" czy "Wesoła Lwowska Fala.

Książka „Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 516 stron i została wydana w 2016 r. Cena 51.39 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Stanisław Leszczyński - okładka książki
Stanisław Leszczyński Maciej Forycki
Produkty podobne:
Pałac Larischa - okładka książki
Pałac Larischa Marek Stus
Collegium Wróblewskiego - okładka książki
Collegium Wróblewskiego Tomasz Gąsowski