pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Społeczne ramy pamięci

Autor książki:

Maurice Halbwachs

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aletheia
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 426 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788367020275
ISBN: 978-83-6702-027-5
Data: 2022-05-30
46.40 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Maurice Halbwachs (1877-1945), jeden z pionierów francuskiej socjologii ze szkoły Émile a Durkheima, profesor Sorbony, w ostatnim roku II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie zmarł na krótko przed jej końcem. Zyskał światową sławę badaniami nad pamięcią zbiorową. Każde ugrupowanie społeczne, twierdził, ma własną pamięć stanowiącą o jego tożsamości i służącą członkom w jego społecznych ramach.

Zbiorowe pamięci poszczególnych grup, takich jak zbiorowości religijne czy klasy społeczne różnią się między sobą, są selektywne, a każda taka pamięć jest fundamentem odnośnej tradycji. Żadna jednostka nie jest izolowana w społeczeństwie, a jej światoobraz i tożsamość determinują zasoby społecznej pamięci formacji, do której należy. Niniejszy tom został opublikowany w 1925 roku. Mimo że stuletni, nadal inspiruje badaczy z różnych dyscyplin naukowych.

Autor obiera sobie za pole poszukiwania i badania pamięci zbiorowej trudno uchwytne sfery marzeń sennych oraz tradycji rodziny, społeczności religijnych i klasowych. Twierdzi, że bez podpowiedzi ze strony pamięci zbiorowej nie byłyby możliwe nie tylko indywidualne wspomnienia, lecz nawet sny. Indywidualna pamięć jest konstrukcją społeczną. Bez społecznych ram by jej nie było. W szczególności nie sposób byłoby lokalizować i przywoływać wspomnień. Niezależnie od tez teoretycznych książka Halbwachsa jest niezwykle interesująca ze względu na intrygujący materiał historyczny, na którym autor pracuje.

Książka "Społeczne ramy pamięci" - Maurice Halbwachs - oprawa miękka - Wydawnictwo Aletheia. Książka posiada 426 stron i została wydana w 2022 r. Cena 46.40 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.