pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Sondaże zwierciadło społeczeństwa.. Rytuały komunikacyjne a kreowanie...
Tytuł książki:

Sondaże zwierciadło społeczeństwa.. Rytuały komunikacyjne a kreowanie wiedzy wspólne

Autor książki:

Izabella Anuszewska

Dane szczegółowe:
Wydawca: CeDeWu
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 272 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788381021289
ISBN: 978-83-8102-128-9
Data: 2018-07-10
Cena wydawcy: 60.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Sondaże - zwierciadło społeczeństwa
Sondaże - zwierciadło społeczeństwa 51.06 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Internet w procesie realizacji
Internet w procesie realizacji badań 26.81 zł pozycja dostępna!

Sondaże opinii, choć budzą - zwłaszcza ostatnio - wiele emocji i zainteresowania, stanowią w istocie jedynie przykład działania bardziej ogólnych me­chanizmów. Mechanizmów, które dochodziły do głosu dużo wcześniej, niż pojawiły się badania sondażowe wraz z praktyką publikowania na szeroką skalę ich wyników. Mechanizmy te są wręcz pierwotne dla naszego gatunku, a ich ślady można odnajdywać we wszelkich rytuałach, w które obfituje hi­storia kultury.

Podejściem spajającym powyższe zjawiska jest koncepcja, według której sondaże okazują się jednym z przejawów wiedzy wspólnej (ang. common knowledge), czyli uświadomionej wiedzy społeczeństwa o nim samym. Istnienie i podzielanie tej wiedzy tłumaczy wiele naszych zachowań zarówno na poziomie indywidualnym, jak i w skali większych zbiorowości. Dość powiedzieć, że wiedza wspólna leży u podłoża komunikacji międzyludzkiej, a sze­rzej: wszelkiej koordynacji działań. Skutecznym sposobem na generowanie wiedzy wspólnej okazują się zaś rytuały komunikacyjne.

Temu rozumowaniu została podporządkowana struktura książki i dlatego w pierwszej kolejności obszernie wprowadzone jest pojęcie wiedzy wspólnej począwszy od jego ujęć formalnych, a skończywszy na praktycznych egzemplifikacjach. Potem następuje opis tego, jak wspólna wiedza formuje się, ze szczególnym zwróceniem uwagi na funkcję, jaką mają tu do spełnienia rytuały komunikacyjne. I wreszcie przedstawiona jest tytułowa rola sondaży opinii, które dzięki massmediom stają się zwierciadłem, pozwalającym na budowanie społecznej samowiedzy.

Książka "Sondaże zwierciadło społeczeństwa.. Rytuały komunikacyjne a kreowanie wiedzy wspólne" - Izabella Anuszewska - oprawa miękka - Wydawnictwo CeDeWu. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Izabella Anuszewska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ludzie w sieciach. Znaczenie otoczenia - okładka książki

Ludzie w sieciach. Znaczenie otoczenia społecznego...

Bogdan W. Mach, Ireneusz Sadowski (red.)