pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Solidarni z Rumunią. Solidari cu Romania

Autor książki:

Konrad Białecki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 224 s.
Wymiar: 210x297 mm
EAN: 9788376290225
ISBN: 978-83-7629-022-5
Data: 2009-01-23
Cena wydawcy: 59.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W końcu 1989 r. doszło do otwartego wystąpienia społeczeństwa rumuńskiego przeciwko rządom Nicolae Ceauşescu. Grudniowe walki, zapoczątkowane protestami przeciwko przeniesieniu pastora László Tőkésa z parafii w Timişoarze, doprowadziły do śmierci dyktatora i demontażu struktur komunistycznego państwa. Wydarzenia w Rumunii wywołały w polskim społeczeństwie wielką falę sympatii i współczucia dla narodu, który w dramatycznych okolicznościach odzyskiwał suwerenność. Jeszcze trwały walki na ulicach rumuńskich miast, gdy w Polsce rozpoczęto organizowanie pomocy humanitarnej dla walczących Rumunów.

Prezentowana publikacja jest fotograficzną relacją jednej z takich spontanicznych wypraw z darami dla Rumunii. Stanowi zarazem świadectwo gwałtownych przemian, zachodzących w Rumunii pod koniec 1989 r. W znacznej mierze składa się z niepublikowanych dotąd fotografii, wykonanych przez Jana Kołodziejskiego. Rozdziały: "Podróż”, "Pomoc”, "Bukareszt-miasto”, "Bukareszt-cmentarz”, "Bukareszt-telewizja” i "Timişoara” ukazują kolejne etapy ekspedycji. "Fotografowałem – jak pisze autor – nie tylko ludzi, ale także miasta, budynki, zniszczenia, wojsko na ulicach. Szczególnie poruszające wydają mi się, zwłaszcza teraz, po latach, zdjęcia miejsc pamięci, jakich wiele widzieliśmy na ulicach i placach rumuńskich miast”.

Publikacja została przygotowana w języku polskim i rumuńskim.

Książka "Solidarni z Rumunią. Solidari cu Romania" - Konrad Białecki - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 224 stron i została wydana w 2009 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]