pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Sofia upersonifikowana mądrość Boża. Dzieje wyobrażeń w kręgu kultury bizantyjsko-słowiańskiej. Byzantina Lodziensia XXIV

Autor książki:

Zofia A. Brzozowska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 480 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788379698257
ISBN: 978-83-7969-825-7
Data: 2015-10-12
pozycja niedostępna

Opis książki:

Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej, przygotowanej w Katedrze Historii Bizancjum UŁ i obronionej w kwietniu 2015 r. W centrum zainteresowania jej Autorki znajdują się wyobrażenia na temat Sofii - upersonifikowanej Mądrości Bożej, charakterystyczne dla kultury duchowej wschodniego chrześcijaństwa, zwłaszcza zaś Bizancjum i obszaru Slavia Orthodoxa. Zofia Brzozowska stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, kim, zdaniem średniowiecznych twórców bizantyńskich i słowiańskich, była Mądrość Boża, ukazywana w żeńskiej postaci: czy mamy w jej przypadku do czynienia z symbolicznym przedstawieniem Boga (Chrystusa - Logosu lub Ducha Świętego) czy też z wyobrażeniem o drugiej, kobiecej naturze Stwórcy?
Głównym celem książki jest ukazanie miejsca, zajmowanego przez Sofię w kulturze obszaru Slavia Orthodoxa. Analizie poddano zatem wybrane zabytki średniowiecznego piśmiennictwa południowo- i wschodniosłowiańskiego: teksty, w których Mądrość Boża została utożsamiona z Chrystusem, skojarzona z Bogurodzicą lub też pojawia się jako byt autonomiczny, posiadający jednoznacznie kobiecą tożsamość. Ponadto Autorka stawia sobie za cel zebranie i skonfrontowanie ze sobą możliwie wielu przykładów ikonograficznych wyobrażeń upersonifikowanej Mądrości Bożej, pojawiających się na ikonach, miniaturach zdobiących rękopisy, mozaikach i malowidłach naściennych.

Książka "Sofia upersonifikowana mądrość Boża. Dzieje wyobrażeń w kręgu kultury bizantyjsko-słowiańskiej. Byzantina Lodziensia XXIV" - Zofia A. Brzozowska - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 480 stron i została wydana w 2015 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]