pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Śmierć, bale i skandale. Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści

Autor książki:

Marek Gaworski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Arkady
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 138x202 mm
EAN: 9788321352251
ISBN: 978-83-2135-225-1
Data: 2022-07-08
55.62  79.00  23.38 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Barwne opowieści o najsłynniejszych i najbogatszych, których dziś nazwalibyśmy  celebrytami.

Książka o arystokratach ze szczególnym zamiłowaniem do dzieł sztuki, kolekcjonowania malarstwa, rzeźby i biżuterii, co traktowali nie tylko jako lokatę kapitału, ale przede wszystkim jako dowód ich społecznego statusu. Lekkomyślność, z jaką kolekcje budowano, a potem parcelowano, każe nam doceniać fakt, że wiele ich elementów nadal możemy podziwiać w muzeach. A to wszystko podane lekkim językiem, z pełnymi humoru, ale i historycznej dokładności komentarzami autora.

W książce znaleźć można mnóstwo barwnych cytatów z autentycznej korespondencji, dokumentów sądowych i prasy z epoki - przytaczamy je w oryginalnym brzmieniu, nieraz z fantazyjną pisownią i interpunkcją, żeby oddać niezwykłą językową inwencję i niekonwencjonalne usposobienie naszych bohaterów.

Wydawnictwo ARKADY rozpoczyna tym tomem serię opowieści Marka Gaworskiego o słynnych rodach arystokratycznych: Potockich, Czartoryskich, Poniatowskich, Zamoyskich i Lubomirskich. Ponadto przewijają się w niej też król August II Mocny i Anna Orzelska, dziesiątki dam, matron i kurtyzan, a poniekąd również Napoleon Bonaparte, Alfons Mucha i jego Brunetka. Marek Gaworski jest autorem ponad 60 książek, albumów i monografii o zamkach, pałacach i innych zabytkach w Polsce, w ostatnich latach szczególnie skoncentrowanym na losach dawnej arystokracji. Z entuzjazmem śledczego wyszukuje materiały źródłowe w prasie, dokumentach sądowych czy zachowanej korespondencji, tak aby możliwie wiernie oddać realia i nastroje interesujących go czasów. Dzięki temu, że sam autor fotografuje opisywane założenia architektoniczne, Czytelnik może w pełni docenić zarówno ich piękno, jak i barwne, pełne wzlotów i upadków życie wypełniające niegdyś ich mury. Po pracy miłośnik kotów, które jako jedyne są w stanie odciągnąć obiektyw jego aparatu od architektury.

Książka "Śmierć, bale i skandale. Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści" - Marek Gaworski - oprawa miękka - Wydawnictwo Arkady. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2022 r. Cena 55.62 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]