pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Serbowie jako mniejszość w warunkach transformacji politycznej w państwach byłej Jugosławii 1995-2016

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 563 s.
Wymiar: 167x237 mm
EAN: 9788376388328
ISBN: 978-83-7638-832-8
Data: 2017-12-08
24.42  32.00  7.58 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Serbowie jako mniejszość w warunkach transformacji politycznej w państwach byłej Jugosławii 1995-2016 - Mirella Korzeniewska-Wiszniewska - opis książki:

Kwestie związane z mniejszościami narodowymi i etnicznymi zamieszkującymi obszar Bałkanów były i są kluczowe w kształtowaniu polityki wewnętrznej oraz zewnętrznej tego regionu. Różnice zdań w sprawach fundamentalnych, jakimi była np. organizacja państwa po I wojnie światowej, w Królestwie SHS (a później w Królestwie Jugosławii) przekładały się już wtedy na podziały narodowe (czego przykładem byli opowiadający się za modelem, który moglibyśmy określić mianem federacyjnego, Chorwaci i Słoweńcy oraz optujący za centralizacją Serbowie). Również po II wojnie światowej komuniści świadomi byli wagi kwestii narodowych i etnicznych. Aż do lat 60. XX w. różnice narodowe starano się wyciszyć w imię budowy jugosłowiańskiego braterstwa i jedności, gdy jednak w pełni się ujawniły, władze w miarę możliwości wykorzystywały je we własnych celach (jak np. podczas tzw. wiosny chorwackiej na początku lat 70. XX w.). Dekadę po śmierci Josipa Broza Tito - komunistycznego przywódcy, który stał na czele państwa jugosłowiańskiego od zakończenia II wojny światowej - doszło do rozpadu kraju. Do sytuacji tej doprowadziły m.in. spory wewnętrzne między przedstawicielami konstytucyjnych (tytularnych) narodów jugosłowiańskich, w których uczestniczyła też najliczniejsza mniejszości narodowa, jaką byli Albańczycy. Rozpoczęły się one w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii jeszcze pod koniec lat 60. XX w., nasiliły zaś w latach 80. XX w., doprowadzając do rozpadu kraju na początku dziewiątej dekady.

Oprócz wspomnianych narodów tytularnych obszar państwa jugosłowiańskiego zamieszkiwali również przedstawiciele innych mniejszości narodowych i etnicznych, których obecność w obliczu dramatycznego rozpadu Jugosławii została nieco w cieniu wobec wojennych wydarzeń, które trwały od 1991 do 1995 r.

Książka „Serbowie jako mniejszość w warunkach transformacji politycznej w państwach byłej Jugosławii 1995-2016” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Książka posiada 563 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Serbowie jako mniejszość w warunkach transformacji politycznej w państwach..."
Produkty podobne: