pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Sędzia w Auschwitz. Sędzia SS Konrad Morgen i jego walka z korupcją oraz nielegalnymi

Autor książki:

Kevin Prenger

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2024
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 336 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788368135220
ISBN: 978-83-6813-522-0
Data: 2024-06-07
33.61 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Opis książki:

Gdzie leży granica pomiędzy sprawiedliwością a obłudą
Jeden z techników z obozu koncentracyjnego Auschwitz wysyła do żony paczkę ze złotem. Za jej sprawą Konrad Morgen dowiaduje się, że tego typu praktyki stanowią codzienność. Na miejscu, w Auschwitz, obserwuje, jak załoga regularnie dopuszcza się samowolnych zbrodni na więźniach. W cieniu pracujących pełną parą komór gazowych postanawia tropić owe nielegalne morderstwa.

Przechwycona przesyłka okazuje się wierzchołkiem góry lodowej. Nielegalne kradzieże, korupcja i przemyt kwitną w obozach. Z rozkazu Reichsführera SS Heinricha Himmlera, Morgen wizytuje więc także inne: Hertogenbosch/Vught, Kraków Płaszów, Majdanek. Bada między innym przypadek aresztowanego w KL Buchenwald Karla Kocha i jego zboczonej żony Ilse. W efekcie Karl Koch zostaje skazany na śmierć i trafia przed pluton egzekucyjny na tydzień przed zajęciem obozu przez Amerykanów.

Z ośmiuset wszczętych przez Morgena spraw dwieście kończy się wyrokami skazującymi, pięć wniosków o wszczęcie sprawy wobec komendantów podlega umorzeniu.

Po wojnie Morgen występuje jako świadek w głośnych procesach zbrodniarzy wojennych, m.in. w procesach norymberskich i w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie nad Menem. W czasie procesu w Norymberdze określa SS jako praworządną organizację, która nie miała nic wspólnego z zagładą Żydów
Kevin Prenger
Urodził się w 1980 roku, mieszka w Holandii. Jest redaktorem naczelnym Go2War2.nl, największego holenderskiego portalu poświęconego II wojnie światowej.

W swym dorobku autorskim posiada liczne artykuły zamieszczane m.in. w portalu Historiek.net oraz czasopiśmie Wereld in Oorlog (Świat w stanie wojny).

Przez swoje publikacje stara się rzucać światło na mniej znane aspekty II wojny światowej oraz holocaustu.

Książka "Sędzia w Auschwitz. Sędzia SS Konrad Morgen i jego walka z korupcją oraz nielegalnymi" - Kevin Prenger - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 336 stron i została wydana w 2024 r. Cena 33.61 zł. Zapraszamy na zakupy!