pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Rzeczpospolita domów 4. Domy miejskie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 620 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788374672481
ISBN: 978-83-7467-248-1
Data: 2017-03-09
Cena wydawcy: 110.52 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W dobie staropolskiej - adekwatnie do przyjętej wówczas konwencji - miasto postrzegano z reguły jako locus horridus i przeciwstawiano skonwencjonalizowanej wizji "wsi spokojnej, wsi wesołej", czyli ziemiańskiej arkadii, którą traktowano jako locus amoenus. I musiało miasto "dorosnąć i dojrzeć", by w wieku XIX zyskać status zupełnie inny, by doczekać się laudacji jako fascynujący twór cywilizacji. Tworowi temu - czyli domom, które składają się na przestrzeń miejską i ją organizują - została poświęcona refleksja uczestników IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w cyklu Rzeczpospolita domów, która odbyła się w dniach 16-17 kwietnia 2012 r. Obrady toczyły się w reprezentacyjnym budynku Akademii Pomorskiej w Słupsku (przy ul. Westerplatte 64, w którym w przeszłości stacjonowali słupscy huzarzy) i w gościnnych murach Zamku Książąt Pomorskich, w salach: Rycerskiej i Renesansowej. Już samo miejsce obrad - zamek i koszary wojskowe - w symboliczny sposób stworzyły rozległą perspektywę dla tematów podejmowanych w wystąpieniach literaturoznawców, historyków, socjologów i geografów, historyków sztuki i architektury, językoznawców oraz tych wszystkich, u których pojęcie domus urbanus wywołało żywą refleksję.

Rozmowy na temat domus urbanus zaprowadziły uczestników konferencji do budowli najliczniejszych, chociaż przez literaturę polską i mitologię Rzeczpospolitej rzadko zauważanych - czasami wielkich i wyniosłych, ale częściej nie odznaczających się bogactwem - domów miast i miasteczek naszej Ojczyzny. Zagadnienia związane z przestrzenią miejską znalazły swoje odbicie w myśli i słowie 36 autorów, którzy domy miast ukazali w szerokim spektrum kulturowym, socjologicznym i ekonomicznym, zaprezentowali je nie tylko w kategoriach ludzkiego lokum, ale także w ich zróżnicowanych formach i funkcjach - na przykład jako przytułki, sutereny, kamienice, mieszczańskie pałace czy też jako miejsca pamięci oraz różnorodnej użyteczności publicznej: hospicja, szpitale, ratusze, sądy, teatry, muzea etc.

Ze Wstępu

Książka "Rzeczpospolita domów 4. Domy miejskie" - oprawa twarda - Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku. Książka posiada 620 stron i została wydana w 2015 r.