pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ryzyko sekurytyzacji a kryzys finansowy

Autor książki:

Aneta Waszkiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 357 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373785885
ISBN: 978-83-7378-588-5
Data: 2011-10-17
Cena wydawcy: 41.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wokół procesu sekurytyzacji w ostatnim czasie pojawiło się wiele różnorodnych opinii. Początkowo była postrzegana jako winna kryzysu, potem łącznie z niewłaściwą polityką pieniężną już współwinna, a pod koniec 2009 r. MFW zastanawiał się nad sposobem ponownych narodzin tego procesu. Nie ma wątpliwości, że niewłaściwa realizacja procesu sekurytyzacji leży u podstaw kryzysu. Jednak trzeba zaznaczyć, że sekurytyzacja to jedynie narzędzie, jak młotek czy nóż, które prawidłowo wykorzystane służy jego użytkownikom. Kryzys finansowy subprime ujawnił, że sekurytyzacja jako narzędzie znalazła się w nieodpowiednich rękach i była nieprawidłowo wykorzystywana.

Czym zatem jest sekurytyzacja Jak rozwój rynku sekurytyzacji wpływa na stabilność systemu finansowego Dlaczego stosunkowo prosty mechanizm stał się niezrozumiały nawet dla wyrafinowanych graczy rynków kapitałowych, ale również i nadzoru finansowego

Celem niniejszego opracowania jest kompleksowa prezentacja sekurytyzacji, jej mechanizmów oraz ryzyka, na które narażeni są nie tylko uczestnicy samego procesu, ale również rynki finansowe.

Analiza sekurytyzacji w niniejszej książce w głównej mierze skupia się na rynku amerykańskim, tu bowiem narodził się omawiany proces. Amerykański rynek instrumentów sekurytyzacyjnych był najbardziej dynamiczny, jeżeli chodzi o nowe emisje. Należy przy tym zaznaczyć, że stąd właśnie pochodził impuls kryzysu subprime. Jednakże biorąc pod uwagę globalny charakter zarówno samego procesu, jak i ryzyka, konieczne było odniesienie się do innych rynków, w tym także polskiego.

Pierwszy rozdział stanowi usystematyzowanie podstawowych pojęć związanych z procesem sekurytyzacji. Przedstawione zostały różnorodne definicje sekurytyzacji, które ewoluowały wraz z rozwojem samego procesu na poszczególnych rynkach. Wyodrębniono także etapy sekurytyzacji i uczestników oraz wskazano na modele sekurytyzacji w zależności od celów inicjatora procesu.

Omówiony został również wpływ sekurytyzacji na rynek finansowy poprzez wskazanie miejsca rynku sekurytyzacyjnego w jego strukturze.

Rozdział drugi z kolei został poświęcony mechanizmom przenoszenia ryzyka. Celem rozdziału było wykazanie, że etapem rozwoju sekurytyzacji jest powstanie rynku transferu ryzyka. W tym rozdziale podjęto próbę wyjaśnienia terminu ryzyko sekurytyzacji " i wskazania rodzajów ryzyka transferowanego poprzez sekurytyzację.

Zaprezentowano ponadto uczestników rynku transferu ryzyka i instrumenty przez nich wykorzystywane. Jednocześnie należy podkreślić, że wyodrębnienie oddzielnego segmentu rynku wskazuje na znaczenie sekurytyzacji w kształtowaniu obecnie funkcjonującego systemu finansowego.

Rozdział trzeci stanowi próbę wykazania wpływu ryzyka sekurytyzacji na stabilność rynków finansowych. Zagrożenie stabilności rynków zostało pokazane przez pryzmat analizy zmienności ocen ratingowych przyznawanych sekurytyzacyjnym instrumentom finansowym. Prezentacja migracji ratingowych jest istotna, ponieważ nadawane sekurytyzacyjnym instrumentom noty stanowiły podstawę decyzji inwestycyjnych inwestorów. Problemem jednakże okazał się sposób działania samych agencji ratingowych, jak również zakres świadomości inwestorów dotyczący przejmowanego przez nich ryzyka.

W rozdziale czwartym podjęto ocenę działań poszczególnych instytucji nadzoru finansowego, o charakterze zarówno międzynarodowym, jak i krajowym, zmierzających w kierunku ograniczania ryzyka. Omówione w nim zostały podstawowe założenia Nowej Umowy Kapitałowej z punktu widzenia ograniczania ryzyka sekurytyzacji oraz regulacje dotyczące tegoż ryzyka w USA, UE i Polsce.

Ostatni, piąty rozdział przedstawia natomiast rolę sekurytyzacji w kryzysie subprime. Oprócz krytycznej oceny w zakresie wykorzystania sekurytyzacji przypomniano również jej zalety, a także podjęto próbę zarysowania przyszłości i możliwości jej ponownych narodzin.

Oceniając sekurytyzację i ryzyko z nią związane w świetle obecnego kryzysu, należy pamiętać, że nie sam mechanizm jest tu wadliwy, ale sposób jego wykorzystania. Można zatem przytoczyć za Keynesem, że Spekulanci mogą być nieszkodliwi, gdy są niczym piana na spokojnych wodach przedsiębiorczości. Ale sytuacja staje się poważna, gdy przedsiębiorczość zaczyna być pianą na wirze spekulacji ".

Książka "Ryzyko sekurytyzacji a kryzys finansowy" - Aneta Waszkiewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 357 stron i została wydana w 2011 r.