pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Różne strony zmysłowości w filozofii Kanta

Autor książki:

Justyna Nowotniak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2010
Ilość stron: 282 s.
Wymiar: 175x250 mm
EAN: 9788373784994
ISBN: 978-83-7378-499-4
Data: 2010-03-30
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Z rozdziału II: Dokąd zajdziemy, przyjmując takie czy inne założenia? jakie możliwości odsłonią się wtedy przed nami? Filozofia Kanta nie jest opowiadaniem, relacją z przyszłych osiągnięć, doniesieniem o minionych wglądach poznawczych. To myśl biegnąca tam, gdzie jeszcze nie była. Poznanie jest raczej awangardą bytu niż jego odbiciem, reprodukcją czy naśladownictwem. Nie przychodzi do nas "stamtąd”, gdzie jest już gotowe. Dopiero je wytwarzamy, i w tym leży sens aktywności poznawczej. Ten sens, który budujemy, wcześniej nie istniał, inaczej po co mielibyśmy się wysilać? A jeśli nie wysilamy się, bo uważamy, że istotnie nie warto, to nie ma z kolei powodu, by tę rezygnację nazywać poznaniem.
Tytułowe różne strony zmysłowości mają odsyłać do różnych jej aspektów w myśli Kanta. Będzie mowa o tym, jakie znaczenie filozof przypisywał zmysłowości, jaką rolę odgrywa ona według niego w myśleniu, a zwłaszcza o czystych sądach estetycznych, dotyczących piękna, i co znaczą one jego zdaniem dla poznania. W Kantowskich rozważaniach nad sądami smaku najpełniej ukazują się różne sensy zmysłowości i patrzę na nią tutaj właśnie przez pryzmat estetycznych rozważań. Tematem tej książki nie jest zatem wąsko rozumiana Kantowska teoria zmysłowości, teoria przestrzeni i czasu, lecz raczej ta zmysłowość, która – mówiąc z pewną przesadą – jest "fenomenalnie wszechobecna” w jego myśleniu.

Książka "Różne strony zmysłowości w filozofii Kanta" - Justyna Nowotniak - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 282 stron i została wydana w 2010 r.

Spis treści:

SŁOWO WSTĘPNE

ROZDZIAŁ I. NAOCZNOŚĆ

ROZDZIAŁ II. NATURA
1. Metafizyczne przeszkody
2. Intelekt oglądający
3. Natura umysłu

ROZDZIAŁ III. POZÓR
1. Urojenia
2. Skłonność
3. Wsteczność i postęp
4. Niedokładność wagi rozumowej

ROZDZIAŁ IV. SIŁY MORALNE
1. Pobudki
2. Przemieszczanie uczucia w teorii moralności
3. Wzniosłość

ROZDZIAŁ V. SMAK
1. Przyjemność w systemie władz umysłu
2. Smak i poznanie: rozwój teorii zmysłowości
3. Krytyka smaku i estetyki
4. Pobudzenie
5. Refleksja
6. To jest piękne

ROZDZIAŁ VI. RÓŻNICA
1. Różnica w naturze
2. Polemiczne znaczenie różnicy
Wyraźność
Brak