pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Rok 1918 w polskiej pamięci kulturowej. Spoiwa i pęknięcia
książka:

Rok 1918 w polskiej pamięci kulturowej. Spoiwa i pęknięcia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy ELIPSA
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 314 s.
Wymiar: 130x200 mm
EAN: 9788380172562
ISBN: 978-83-8017-256-2
Data: 2019-09-06
31.25  33.60  2.35 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Rok 1918 w polskiej pamięci kulturowej. Spoiwa i pęknięcia - opis książki:

Rok 1918 i poprzedzające go doświadczenie Wielkiej Wojny w polskiej pamięci kulturowej to temat badawczy, który - z jednej strony - ma bogatą literaturę przedmiotu, z drugiej zasługuje na dalsze, liczne analizy i rozpoznania. Zważywszy na obszerny, niezbadany do końca materiał literacki i dokumentacyjny, dotyczący tej problematyki, wiele jest jeszcze zjawisk zasługujących na przypomnienie i twórcze rozpoznania. Publikacja próbuje w pewnym stopniu wypełnić istniejące luki badawcze, stając się kolejną ważną pozycją w bibliografii o niepodległościowych narracjach.

Wypowiadają się tu wprawdzie najwybitniejsi dzisiaj znawcy literatury dwudziestowiecznej, reprezentujący odmienne na nią poglądy, ale - co ważniejsze - podejmują oni dotąd niezauważone, albo obecne peryferyjnie tematy. Autorzy chcą zmierzyć się z czymś niebywale istotnym dla polskiej pamięci kulturowej, to znaczy z tym, co rozbija dawną substancję i próbuje stworzyć nową, mając także świadomość, że radość z nowego zawsze niesie smutek zagłady starego porządku świata.

Z tomu wyziera rok 1918 i jego okolice będące "zbiorem - zauważa Hanna Gosk - sprzecznych historii", zderzanych ze sobą i piętrujących się wersji patriotycznych i odkłamujących, żołnierskich i społecznikowskich wizji czynu wojennego i początków państwa, relacji o głęboko szarpiącej ład mito-społeczny przemianie obyczajów, rozsypywania się ziemiańsko-chłopskich etosów na rzecz wielkomiejskości - splotów demoralizacji i emancypacji.

Książka „Rok 1918 w polskiej pamięci kulturowej. Spoiwa i pęknięcia” - oprawa miękka - Wydawnictwo Dom Wydawniczy ELIPSA.

Książka posiada 314 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Rok 1918 w polskiej pamięci kulturowej. Spoiwa i pęknięcia"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Powołani na bunt. Tom 6 - okładka książki
Powołani na bunt. Tom 6 Agnieszka Nietresta-Zatoń