pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Rodzina Ulmów

Autor książki:

Mateusz Szpytma

Dane szczegółowe:
Wydawca: Rafael
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 96 s.
Wymiar: 195x260 mm
EAN: 9788367719575
ISBN: 978-83-6771-957-5
Data: 2019-01-04
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wkrótce rozległo się kilka strzałów. Jako pierwsi zginęli, jeszcze podczas snu, dwaj bracia Szallowie oraz jedna z sióstr Gołda Goldman. Wtedy Niemcy wezwali furmanów, aby patrzyli, jak dokonują mordu. To miało odstraszyć innych od pomocy Żydom. Wtedy zastrzelili kolejnego z braci Szallów, następnie Laykę Goldman wraz z małym dzieckiem, a na końcu pozostałych Szallów. Przed chałupę wyprowadzono też Józefa i Wiktorię i tam zastrzelono. (...) Wśród krzyków i płaczu żandarmi zastanawiali się, co zrobić z szóstką dzieci. Po krótkiej naradzie Dieken zdecydował, że ich także należy rozstrzelać. Trójkę lub czwórkę dzieci własnoręcznie zamordował Kokott. Krzyczał przy tym: „Patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów". (...) Od kul zginęły wszystkie dzieci Ulmów: Stasia, Basia, Władziu, Franus, Antoś, Marysia i siódme w łonie matki, która właśnie zaczęła je rodzić.


Obecnie trwa proces beatyfikacyjny męczenników drugiej wojny światowej. Wśród kandydatów na ołtarze znajduje się również rodzina Ulmów.

Książka "Rodzina Ulmów" - Mateusz Szpytma - oprawa twarda - Wydawnictwo Rafael. Książka posiada 96 stron i została wydana w 2023 r.