pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Religia przeżywana. Katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie
Tytuł książki:

Religia przeżywana. Katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie

Autor książki:

Anna Niedźwiedź

Dane szczegółowe:
Wydawca: Libron
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 488 s.
Wymiar: 150x230 mm
EAN: 9788365148193
ISBN: 978-83-6514-819-3
Data: 2016-01-27
Cena wydawcy: 40.95 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Globalny i lokalny wymiar religii
Globalny i lokalny wymiar religii 36.38 zł pozycja dostępna!
okładka książki - W okolice schizmy
W okolice schizmy 35.14 zł pozycja dostępna!

Ukazane w tej książce sposoby przeżywania katolicyzmu, przeanalizowane w afrykańskim kontekście, mówią wiele o współczesnej Afryce, o transformacjach zachodzących w dzisiejszej Ghanie, o różnych lokalnych formach adaptacji jednej z tzw. religii światowych oraz o globalnych prądach, które coraz częściej rodzą się nie w dawnych "zachodnich" centrach, lecz na niegdyś peryferyjnych obszarach "globalnego Południa". Jak każdy antropologiczny projekt, tak i ten podkreśla różnorodność kultur, a zarazem ułatwia zrozumienie ludzkiego doświadczenia.

Antropologia - tak jak ją rozumiem - to najbardziej ludzka ze wszystkich humanistycznych nauk, która dąży do spotkania i dialogu, pokazania polifoniczności i odmienności głosów, równocześnie dostrzegając ich paradoksalną zbieżność. Posługując się etnograficzną metodą, umożliwia rozpoznanie tej części wiedzy, która nie jest uświadamiana, lecz którą nabywa się w praktyce, poprzez uczestnictwo w kulturze i zaangażowanie własnego ciała oraz emocji. Tańczenie na pogrzebie, jedzenie z miejscowymi ludźmi ze wspólnej miski, uczestniczenie w ich rytuałach, ale również zmaganie się z własnym zmęczeniem, trudnym klimatem, własnymi kulturowymi nawykami i uprzedzeniami - to elementy terenowej praktyki etnografa, który próbuje zrozumieć kulturę sobie odległą, a równocześnie próbuje zrozumieć siebie.

Anna Niedźwiedź
Anna Niedźwiedź pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładała także w Stanach Zjednoczonych na State University of New York w Buffalo (2006-2007) oraz na University of Rochester (2011). Zajmuje się etnografią religii, badaniami przestrzeni miejskich oraz antropologią wizualną. Od wielu lat analizuje fenomen katolicyzmu w Polsce i interpretuje go w kontekstach mitologii narodowej oraz indywidualnych przeżyć religijnych. Jest autorką książki pt. Obraz i postać. Znaczenia wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2005), której zmieniona wersja ukazała się również w języku angielskim (The Image and the Figure: Our Lady of Częstochowa in Polish Culture and Popular Religion, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010). W 2009 roku rozpoczęła badania etnograficzne w Ghanie poświęcone afrykańskiemu chrześcijaństwu, a w szczególności lokalnym sposobom przeżywania katolicyzmu. W antropologii i poprzez antropologię poszukuje przede wszystkim miejsca spotkania oraz dialogu.

Anna Niedźwiedź wpisuje się w ten nurt dzisiejszej humanistyki, który sprzeciwia się takiemu rodzajowi poznania, który całkowicie eliminuje z horyzontu badacza sferę zmysłową, cielesność czy afekty [...]. Dzięki autorce niemal w rzeczywisty sposób wchodzimy w lokalny świat życia społecznego, które w istocie jest zawsze życiem "z religią" i z imaginacyjną "tradycją" jednocześnie. Wraz z badaczką śledzimy kolejne odsłony tego świata [...]. Nic nie jest w tym świecie izolowane, wszystko łączy się ze wszystkim w tym sensie, że owa swoista symbioza afrykańskości, lokalności i zredefiniowanej religii instytucjonalnej tworzy żywą całość, która jest nieustannie odnawiana, zmieniania, ale zawsze nieodmiennie - nieobojętna, przeżywana właśnie [...].

Książka skrzy się od szczegółów, paradoksów i antropologicznych zadziwień, sprawiając wrażenie, że autorka żyje tematem, żyjąc wśród ludzi z krwi i kości w realnym świecie Ghany na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI stulecia.

Z recenzji prof. Wojciecha Józefa Burszty
To, co dzisiaj wydaje się ważne, co jest istotnym "znakiem czasu", to konfrontacja kultury Zachodu z kulturą afrykańską [...]. Książka wypełnia w sposób bardzo rzetelny istotną lukę w naszej znajomości kultur i religii Afryki.

Z recenzji ks. prof. Jarosława Różańskiego

Książka "Religia przeżywana. Katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie" - Anna Niedźwiedź - oprawa miękka - Wydawnictwo Libron. Książka posiada 488 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Anna Niedźwiedź - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Deportowani i repatrianci - okładka książki
Deportowani i repatrianci Julia Sałacińska-Rewiakin