pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Formowanie kultury katolickiej w dobie potrydenckiej. Powszechność...
Tytuł książki:

Formowanie kultury katolickiej w dobie potrydenckiej. Powszechność i narodowość katolicyzmu polskiego

Autor książki:

Justyna Dąbkowska-Kujko

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 588 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788323525981
ISBN: 978-83-2352-598-1
Data: 2017-01-11
47.34  56.00  8.66 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Tom VI serii ukazuje nie tylko swoistość kultury religijnej I Rzeczypospolitej, charakter i specyfikę pobożności "sarmackiej", lecz także odsłania zasadnicze drogi rozwoju tej kultury w powiązaniu z myślą równolegle rozwijaną przez myślicieli i pisarzy katolickich w zachodniej Europie. Badaniom poddano kwestie otwarcia się polskiej kultury potrydenckiej na dynamikę rozwoju myśli religijnej w innych krajach europejskich, zdolności do prowadzenia z obcą kulturą dialogu oraz możności adaptacji, asymilacji i przekształcania obcych teorii czy idei na potrzeby kultury rdzennie polskiej.

Autorzy poszczególnych rozpraw starają się odpowiedzieć na pytania z jednej strony o zakres oraz stopień zaangażowania Polaków w procesie odnowy katolicyzmu w Europie, o ich udział na dyskusyjnych forach europejskich, o znajomość pism Sarmatów i siłę oddziaływania tychże pism w krajach, w których szczególnie wyraźnie kształtował się model potrydenckiej odnowy Kościoła i katolickiej kultury religijnej, z drugiej strony - o drogi przedostawania się do Rzeczypospolitej świeżych idei kontrreformacyjnych, chłonność, zapotrzebowanie i metody wprowadzania postanowień soborowych do praktyki życia religijnego i do piśmiennictwa czasów potrydenckich.

Dwunastotomowa seria monografii "Kultura Pierwszej Rzeczypospolitej w dialogu z Europą. Hermeneutyka wartości" przedstawia dziedzictwo kulturowe XV-XVIII wieku jako integralną, lecz oryginalną część kultury europejskiej. Celem badawczym jest rozpoznanie dróg i form obustronnej transmisji wartości estetycznych, politycznych i religijnych oraz ukazanie w szerokim, multilateralnym kontekście porównawczym struktury aksjologicznej kultury polskiej epok dawnych. Teksty kultury są badane w perspektywie wewnętrznej jako zapisy aktów ukierunkowanych na rozumienie wartości, a w perspektywie zewnętrznej jako wypowiedzi włączające się w europejskie dyskusje literacko-estetyczne, polityczne, religijne. W intensywnym dialogu kultura Rzeczypospolitej przejawia nie tylko chłonność na nowe idee, lecz także kreatywność i dynamikę działania na obszarze Europy.

Książka "Formowanie kultury katolickiej w dobie potrydenckiej. Powszechność i narodowość katolicyzmu polskiego" - Justyna Dąbkowska-Kujko (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 588 stron i została wydana w 2016 r. Cena 47.34 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ateizm zabija - okładka książki

Ateizm zabija

Barak Lurie
Powrót Pogan BR - okładka książki

Powrót Pogan BR

ks. Andrzej Zwoliński
Świt i zmierzch Baroku - okładka książki

Świt i zmierzch Baroku

Mirosława Hanusiewicz, Justyna Dąbkowska, Adam Karpiński (red.)
Produkty podobne:
Globalny i lokalny wymiar religii - okładka książki

Globalny i lokalny wymiar religii

Irena Borowik, Andrzej Górny, Wojciech Świątkiewicz (red.)
Droga życia - okładka książki

Droga życia

Lew Tołstoj