pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
okładka książki - Prawa polityczne urzędników
Prawa polityczne urzędników 27.30 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Rejestry publiczne. Funkcje instytucji
książka:

Rejestry publiczne. Funkcje instytucji

Dane szczegółowe:
Wydawca: LexisNexis
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 452 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788373344174
ISBN: 83-7334-417-9
Data: 2008-11-19
pozycja niedostępna

Rejestry publiczne. Funkcje instytucji - Tomasz Stawecki - opis książki:

Rejestry publiczne są instytucjami, za pomocą których można budować równowagę między pluralizmem, jawnością i dynamiką życia społecznego oraz swobodami obywatelskimi, z jednej strony, a prawną ochroną ładu zbiorowego, w tym obrotu gospodarczego i pewnością prawa z drugiej strony.
Dzięki tym instytucjom aktywność państwa może skupiać się na funkcji regulacyjnej, a nie na bezpośrednim kierowaniu procesami społecznymi i gospodarczymi. Tym samym tworzenie i prowadzenie rejestrów publicznych nie stanowi jedynie zagadnienia techniczno-organizacyjnego. Przesądzają one o jakości państwa, w którym żyjemy. Rejestry publiczne mają również ogromny wpływ na urzeczywistnienie takich fundamentalnych wolności i praw podmiotowych, jak wolność przemieszczania się, wolność zrzeszania się, wolność prowadzenia działalności gospodarczej i prawo własności.
Książka o rejestrach stanowi więc studium z teorii prawa, w szczególności z zakresu prawnej ochrony praw człowieka.
Opracowanie obejmuje trzy zasadnicze części: teoretyczną, wzbogaconą o rozważania aksjologiczne, porównawczą oraz prawno-dogmatyczną. Dominującym wątkiem jest analiza podstawowych funkcji społecznych konkretnych rejestrów publicznych. Zamiarem autora jest zrekonstruowanie i ocena podstawowych założeń takiej instytucji prawnej jak rejestr publiczny. Skupienie się na wybranym typie instytucji prawnych pozwala zbudować pomost między szczegółowymi naukami prawnymi a teorią oraz socjologią prawa.
Dr Tomasz Stawecki jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy naukowej łączy zainteresowania teorią i filozofią prawa z praktyczną znajomością procesów tworzenia i stosowania prawa. Jest współautorem czterokrotnie wznawianego podręcznika akademickiego „Wstęp do prawoznawstwa”, współautorem komentarza do ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (1997), autorem monografii o rejestrach przedsiębiorców w Europie (2004) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Książka „Rejestry publiczne. Funkcje instytucji” - oprawa miękka - Wydawnictwo LexisNexis.

Książka posiada 452 stron i została wydana w 2005 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Rejestry publiczne. Funkcje instytucji"
Tomasz Stawecki - autor m.in.:
Badania nad embrionami ludzkimi - okładka książki
Badania nad embrionami ludzkimi w świetle etyki... Ewa Podrez, Tomasz Stawecki (red.);