pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Psychoanaliza a religia. Seria: Meandry kultury
Tytuł książki:

Psychoanaliza a religia. Seria: Meandry kultury

Autor książki:

Erich Fromm

Dane szczegółowe:
Wydawca: Vis-a-Vis Etiuda
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
Wymiar: 126x194 mm
EAN: 9788379981588
ISBN: 978-83-7998-158-8
Data: 2017-10-23
14.18  21.00  6.82 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Psychoanaliza a religia. Seria: Meandry kultury - opis książki:

Erich Fromm (1900-80) - amerykański psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, twórca psychoanalizy humanistycznej. Auto kilkudziesięciu książek, w tym tak ważnych jak Ucieczka od wolności, Zapomniany język, Patologia normalności, Zdrowe społeczeństwo, Rewolucja nadziei czy właśnie Psychoanaliza a religia.

Przez religię rozumie Fromm (który zresztą sam siebie określa mianem nie-teisty) każdy system poglądów określających myślenie i działanie, wspólny dla pewnej grupy, który dostarcza jednostce ram orientacji [w świecie] i przedmiotu czci. Religią są zatem podzielane przez daną społeczność wierzenia, przekonania, oczywiście wielkie systemy monoteistyczne ale także wiara w ideologię, partię, wodza.

Fromm rozróżnia religie na autorytarne i humanistyczne, przy czym w tych pierwszych liczy się posłuszeństwo, uległość, uświadomienie sobie swej małości w stosunku do Boga. Humanistyczne zaś koncentrują się na człowieku i jego rozwoju, miłości, jedności ze światem, a Bóg jest w nich symbolem mocy człowieka, a nie symbolem władzy nad człowiekiem.

Pewne napięcie między religią i psychoanalizą jest nieuniknione, jednak na pytanie czy ta druga zagraża tej pierwszej odpowiada, iż język mitów religijnych i język symboliczny snów stanowią jedność. Psychoanaliza pomija pytanie o afirmację lub negację Boga, a pyta o afirmację lub nie pewnych ludzkich zachowań. Symbol Boga jako symbol tylko religijny nie pozwala na zrozumienie, że jest to problem ludzki właśnie?

Książka "Psychoanaliza a religia. Seria: Meandry kultury" - Erich Fromm - oprawa miękka - Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda. Książka posiada 160 stron i została wydana w 2017 r. Cena 14.18 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]