pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Przedhitlerowskie korzenie nazizmu, czyli dusza niemiecka w świetle...
książka:

Przedhitlerowskie korzenie nazizmu, czyli dusza niemiecka w świetle filozofii i religioznawstwa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Von Borowiecki
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 206 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788365806345
ISBN: 978-83-6580-634-5
Data: 2018-10-26
19.41  27.50  8.09 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Przedhitlerowskie korzenie nazizmu, czyli dusza niemiecka w świetle filozofii i religioznawstwa - Bogumił Grott, Olgierd Grott - opis książki:

...ewolucja zachodząca w Niemczech burzyła wartości podstawowe. Dlatego też w latach międzywojennych pojawiło się przekonanie, iż kraj ten wychodzi z Europy. Obok tendencji do zreformowania chrześcijaństwa zgodnie z potrzebami nacjonalizmu niemieckiego, tj. przystosowania go do wyidealizowanego germańskiego ducha, w początku XX wieku pojawiają się ruchy o charakterze neopogańskim, głoszące potrzebę oparcia się o domniemane wartości germańskiej kultury przedchrześcijańskiej - kultury bezwzględnych wojowników, dla których pojęcia współczucia, litości, pokory, grzechu czy potrzeby zadośćuczynienia za popełnione winy były czymś niezrozumiałym i obcym.

Z Wprowadzenia
O ile na Zachodzie krytyka religii miała charakter racjonalistycznego obalania przesądów w celu ofiarowania człowiekowi pełnej swobody myślenia i kierowania sobą, o tyle Niemcy nie poprzestawali nigdy na tej negatywnej krytyce, jakkolwiek chętnie brali w niej udział, o czym świadczy chociażby Feuerbach i Strauss, ale starali się zawsze na miejsce Boga obalonego stawić bogów nowych. Czując wszakże na wpół świadomie niewystarczalność filozofii w tym względzie, usiłowali ją wesprzeć odwołaniem się do jakiejkolwiek tradycji religijnej, byleby nią nie była tradycja własnej religii chrześcijańskiej.

Bogdan Suchodolski, Dusza niemiecka w świetle filozofii
Nie do nas należy zastanawianie się nad ogółem przyczyn, które właśnie narzędziu mistycyzmu niemieckiego, tzn. partii narodowosocjalistycznej, umożliwiły dojście do władzy. Rozważając jednak tę specjalną mistykę germańską, obok której istnieją jeszcze w Niemczech i inne, nie możemy nie podkreślić z całym naciskiem, że partia była tylko politycznym wyrazem tej, nie waham się powiedzieć, potwornej Weltanschauung głęboko w przeszłości zakorzenionej.

Leon Halban, Mistyczne podstawy narodowego socjalizmu

Książka „Przedhitlerowskie korzenie nazizmu, czyli dusza niemiecka w świetle filozofii i religioznawstwa” - oprawa miękka - Wydawnictwo Von Borowiecki.

Książka posiada 206 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Przedhitlerowskie korzenie nazizmu, czyli dusza niemiecka w świetle..."
Bogumił Grott, Olgierd Grott (red.) - autor m.in.:
Wiedza religioznawcza w badaniach - okładka książki
Wiedza religioznawcza w badaniach politologicznych Bogumił Grott, Olgierd Grott (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Notatki z lat 1882-1884 - okładka książki
Notatki z lat 1882-1884 Friedrich Nietzsche
Produkty podobne:
Agonia Europy - okładka książki
Agonia Europy Maria Zambrano
Droga do zniewolenia - okładka książki
Droga do zniewolenia Friedrich August von Hayek