pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia
Tytuł książki:

Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia

Autor książki:

Beata Halicka

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASPRA-JR
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 432 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788375459357
ISBN: 978-83-7545-935-7
Data: 2019-03-29
48.29  59.00  10.71 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Zbigniew Anthony Kruszewski (ur. 1928) - harcerz, powstaniec, emigrant, profesor, a także wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i politolog na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNY i w El Paso - to postać nietuzinkowa, której niezwykła biografia wyróżnia się na tle losów całego pokolenia. Niewielu z tych, którzy przeżyli wojnę i okupację w Polsce, a następnie znaleźli się na emigracji, odniosło sukces w swych nowych ojczyznach. Bohater niniejszej książki spotkał na swej drodze liczne granice. Najdłużej zatrzymał się nad rzeką Rio Grande, granicą pomiędzy USA a Meksykiem. Praca na Uniwersytecie Teksańskim w El Paso, a także wcześniejsze doświadczenia życiowe spowodowały, że Kruszewski już w latach 70. XX wieku stał się pionierem i wiodącą postacią
studiów o pograniczach (border studies). Karierę naukową rozpoczął od doktoratu poświęconego granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Jego biografia to losy człowieka pogranicza, który swym życiem świadczy o potrzebie przełamywania granic dzielących ludzi i narody oraz o konieczności budowania mostów pomiędzy nimi.

"Unikalność biografii profesora Kruszewskiego - przedstawiona w książce Beaty Halickiej - polega także na tym, że bardzo często bez upiększania i bez autocenzury pokazuje ciemne strony polskich losów w ubiegłym stuleciu. Znajdziemy tu gorzkie refleksje o powstaniu warszawskim i sytuacji w obozach jenieckich, o egzystencji Polaków po wojnie w Wielkiej Brytanii, a także o trudnych pierwszych krokach w Chicago i sporach wśród polskiej emigracji w USA. Wydaje się, że nic tu nie jest upiększone i przypudrowane. [?] Wszystko zostało skomponowane w całość z dużym talentem literackim i wytrawną umiejętnością prowadzenia czytelnika przez meandry opowieści."
Ze Wstępu prof. Leszka Zasztowta
Beata Halicka jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i pracuje w Instytucie Wschodnim na Wydziale Historycznym w Poznaniu. Jedna z jej ostatnich książek - Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945?48 - otrzymała Nagrodę Identitas 2016 w kategorii najlepsza historyczna książka roku. Więcej na http: beatahalicka.pl/

Książka "Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia" - Beata Halicka - oprawa twarda - Wydawnictwo ASPRA-JR. Książka posiada 432 stron i została wydana w 2019 r. Cena 48.29 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]