pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach. + film Esencja życia

Autor książki:

Jarosław Abramow-Newerly

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 462 s.
Wymiar: 215x157 mm
EAN: 9788378656029
ISBN: 978-83-7865-602-9
Data: 2018-10-31
Cena wydawcy: 65.10 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Profesor Wacław Szybalski, znakomity polski uczony pracujący w Stanach Zjednoczonych, pionier nowoczesnej biologii molekularnej, znany jest wielu pokoleniom naukowców na całym świecie.

Olbrzymią sławę przyniosły profesorowi Szybalskiemu odkrycia w dziedzinie biologii molekularnej. Miały one charakter rewolucyjny, na skalę nagrody Nobla. Opracowane przez niego skomplikowane i niezwykle nowatorskie metody manipulowania materiałem genetycznym umożliwiły rozwój biologii i genetyki molekularnej. Odkrycie owych metod zawiodło profesora do sformułowania zasad terapii genowej, a kolejne prace umożliwiły produkcję specyficznych przeciwciał monoklonalnych, tak ważnych w diagnostyce i leczeniu bardzo wielu chorób.

Zasłynął koncepcjami nowoczesnego leczenia chorób. Pierwszy sformułował i wykazał olbrzymie korzyści płynące z wielolekowej terapii różnych chorób, w tym gruźlicy, białaczki i AIDS.

Na powstanie tej książki złożyła się praca wielu osób: jej bohatera - prof. Wacława Szybalskiego, który zadziwia nas wspaniałą pamięcią i wielką dbałością o szczegóły, opisując zarówno ludzi - członków rodziny oraz licznych przyjaciół i kolegów naukowców jak i miejsca oraz wydarzenia; Jarosława Abramowa-Newerlego i jego małżonki Wandy, którzy przeprowadzili i spisali liczne wywiady z członkami rodziny oraz przyjaciółmi profesora; współpracownicy i przyjaciółki profesora Ireny Fraczek, która spisane przez autora książki wspomnienia uzupełniła, opatrzyła fotografiami i przypisami.

W efekcie powstała fascynująca, zbeletryzowana biografia Wacława, a zarazem opowieść o jego rodzinie, o Lwowie i powojennej Polsce, o emigracji i ważnych odkryciach naukowych i o wielu słynnych ludziach, których spotkał w swoim barwnym życiu.

Do książki został dołączony film o profesorze Wacławie Szybalskim pt. "Esencja życia" w reżyserii Anny Ferens, wyprodukowany przez Faster Film Production. Film powstał w 2014 roku i miał swoją prapremierę polską podczas specjalne-go pokazu zorganizowanego przez Fundację Profesora Wacława Szybalskiego w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku 11 marca 2015 roku.

Książka "Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach. + film Esencja życia" - Jarosław Abramow-Newerly - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Książka posiada 462 stron i została wydana w 2018 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]