pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Problemy i wyzwania współczesnego Libanu

Autor książki:

Marek Brylew

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 382 s.
Wymiar: 160x225 mm
EAN: 9788380195899
ISBN: 978-83-8019-589-9
Data: 2018-11-27
35.75 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wydarzenia z ostatnich dwóch lat, które stanowią istotną część zjawisk poważnie rzutujących na rozwój sytuacji w Libanie, skłoniły autora do podjęcia prac nad poszerzeniem wydanej w 2016 roku książki pt. Liban. Religia - Wojna - Polityka. Ich przedstawienie, interpretacja oraz poddane analizie źródła i opracowania pozwoliły na nakreślenie aktualnej sytuacji w tym kraju oraz sformułowanie hipotez prognostycznych mówiących o możliwym przebiegu dalszych wydarzeń. Zamierzeniem Autora było więc także przekazanie czytelnikowi aktualnych informacji o stanie libańskiej sceny politycznej, sytuacji wewnętrznej tego państwa i zagrożeniach dla jego bezpieczeństwa.

Chronologiczna prezentacja wydarzeń, które miały miejsce od końca 2015 roku do pierwszej połowy 2018 roku, i ich analiza stanowią uzupełnienie informacji o tym okresie. Jest to jednocześnie ocena fazy stagnacji spowodowanej pogłębiającymi się podziałami religijnymi i politycznymi, której sprzyjał niewydolny system polityczny. Przeprowadzone bez zakłóceń wybory do parlamentu w maju 2018 roku otworzyły kolejny etap najnowszej historii kraju. Większość aktorów sceny politycznej Libanu uznała wybory za sukces i zwycięstwo demokracji. Jednakże dla wielu mieszkańców ich wynik oznaczał utrwalanie przestarzałych rozwiązań, klanowych układów i polityczne wzmocnienie proirańskich środowisk skupionych wokół Hezbollahu. Wyrazem tych obaw jest między innymi brak porozumienia w sprawie składu nowego rządu.

Wzbogacony o prezentację wyżej przywołanych wydarzeń rozdział, komplementarny względem treści poprzedniej edycji książki, stanowi również ilustrację ingerencji regionalnych mocarstw w wewnętrzne sprawy państw Bliskiego Wschodu. Liban, który od lat stanowi arenę saudyjsko-irańskiej rywalizacji, jest wymownym przykładem destrukcyjnej ingerencji tego typu.

Książka "Problemy i wyzwania współczesnego Libanu" - Marek Brylew - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 382 stron i została wydana w 2018 r. Cena 35.75 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.