pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Późnoglacjalny i holoceński rozwój dolinek erozyjno-denudacyjnych na wybranych przykładach zboczy do

Autor książki:

Tomasz Jaworski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208 s.
EAN: 9788323141266
ISBN: 978-83-2314-126-6
Data: 2019-01-25
Cena wydawcy: 94.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Monografia [...] porusza bardzo ważny problem naukowy dotyczący rozwoju rzeźby Polski Niżowej od późnego glacjału do czasów współczesnych. Szczególnymi walorami tej pracy są:
kompleksowość ujęcia problemu, co było możliwe poprzez szczegółowe badania terenowe i laboratoryjne na licznych dobrze dobranych stanowiskach reprezentatywnych w Polsce Środkowo-Północnej;
podjęcie wskazania genezy i etapów rozwoju pokrewnych form dolinnych erozyjno-denudacyjnych dotychczas nieopisywanych szczegółowo w Polsce Niżowej;
przedstawienie szczegółowej klasyfikacji form dolinek bocznych na tle ich morfometrii, morfologii budowy geologicznej, genezy i wieku.

[...] Zamieszczono w niej bardzo bogaty materiał dokumentacyjny, starannie zebrany, przetworzony i przejrzyście przedstawiony. Stanowiska badawcze i osiągnięte wyniki są znakomicie ilustrowane na licznych mapach, modelach terenu, przekrojach, wykresach.

Józef Szpikowski (UAM) - fragment recenzji
Autor zajął się stosunkowo słabo zbadanymi formami - dolinkami erozyjno-denudacyjnymi. Rozpoznał ich cechy metryczne, wyjaśnił morfogenezę. [...] Zwrócił też uwagę na wiek osadów, które można skorelować z wiekiem dolinek i teras na ich zboczach oraz na zboczu pradoliny.

[...] Bardzo interesujące jest wskazanie na deluwia starszej generacji. Zwykle w badaniach wąwozów czy innych rozcięć były one pomijane, uznawane już za podłoże. [...] Autor uchwycił osady pod glebą kopalną ze schyłku zlodowacenia i klimatu peryglacjalnego, które na obszarze peryglacjalnym dotychczas nie były rozpoznawane. Jest to potwierdzone palinologicznie, co szczególnie ważne w przypadku występowania dat inwersyjnych. W każdym z omówionych stanowisk odnoszono się do udokumentowanej działalności człowieka i do młodszych deluwiów z jego działalnością powiązanych.

Ważną częścią monografii jest rozdział szósty. Ma on cechy syntezy, w której pokazano typy dolinek erozyjno-denudacyjnych oraz zbocza o różnym wieku i morfologii w nawiązaniu do koncepcji rozwoju stoku. [...] Jest to analiza czynników warunkujących formowanie się stoku. Zaproponowano klasyfikację zboczy Doliny Dolnej Wisły obejmującą cztery typy. Przebieg procesów i zmian opisano w nawiązaniu do wieku zboczy doliny Wisły [...].

Ewa Smolska (UW) - fragment recenzji

Książka "Późnoglacjalny i holoceński rozwój dolinek erozyjno-denudacyjnych na wybranych przykładach zboczy do" - Tomasz Jaworski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 208 stron i została wydana w 2018 r.