pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Powstańcy 44. Bohaterowie i świadkowie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bellona
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 270 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788311137899
ISBN: 978-83-1113-789-9
Data: 2015-06-25
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ta książka miała być historią ludzkich przeżyć, a jest zapisem wielkich emocji i przyjaźni. Rok spotkań i rozmów z powstańcami zmienił zupełnie życie autorki, przewartościował je. Zrozumiała, że ram młodości nie wyznacza metryka urodzenia, ale nasz stosunek do ludzi i do siebie. Że największym dobrem są przyjaźń i miłość.

Barbara Gancarczyk z batalionu Wigry" przeżyła Powstanie na Starówce. Jako sanitariuszka była wszędzie tam, gdzie toczyły się najcięższe walki. Nie wyszła kanałami do Śródmieścia, została z rannymi. Była jedną z ostatnich ocalałych wychodzących ze szpitala na Długiej, gdzie Niemcy wymordowali setki chorych.

Legendarny powstaniec Witold Kieżun zawdzięcza swój pseudonim Wypad" samotnemu zwiadowi, z którego wrócił z czternastoma niemieckimi jeńcami oraz arsenałem broni i amunicji - ot, taki wypad! Odważny i nieugięty żołnierz zostałpokonany" przez piękną miss batalionu Jolę". Małżeństwem byli przez 63 lata.

Janina Rożecka Dora" to córka oficera zamordowanego w Starobielsku. W Powstaniu sanitariuszka na Żoliborzu. Maria Pajzderska, sanitariuszka z batalionu Harnaś", pierwszy raz po 70 latach opowiada o swoich przeżyciach, dzieli się emocjami.

Sławomir Pocztarski, 14-letni powstaniec, wraca we wspomnieniach do dzieciństwa. Ojciec zmarł na skutek ran odniesionych w Powstaniu.

Jerzy Janowski cudem ocalał z egzekucji w czasie rzezi Woli. Całe swoje dorosłe życie poświęcił na walkę o upamiętnienie miejsc martyrologii.

Marian Gałęzowski we wrześniu 1939 roku walczył w Armii Prusy". W Powstaniu był dowódcą jednego z plutonów kompanii Grażyna".

Urszula Katarzyńska, łączniczka w Brygadzie Dywersyjnej Broda 53", przeszła cały szlak powstańczy: Wola, Starówka, Śródmieście, Czerniaków i Mokotów. Jej ukochany Włodek" zginął, ale do dzisiaj żyje w sercu i myślach Uli".

Janina Chmielińska, obecnie siostra urszulanka, w Powstaniu była sanitariuszką w Zgrupowaniu Kryska" na Czerniakowie. Stała pod ścianą, czekając na rozstrzelanie. Wszyscy zginęli, jej życie uratował? Niemiec z plutonu egzekucyjnego. Siostra Janina do dzisiaj nie rozumie, dlaczego to zrobił.

Książka "Powstańcy 44. Bohaterowie i świadkowie" - Małgorzata Czerwińska-Buczek - oprawa miękka - Wydawnictwo Bellona. Książka posiada 270 stron i została wydana w 2015 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]